Odkrycie szczurów w domu zawsze budzi lęk, niepokój. W końcu te gryzonie nie cieszą się zbyt pochlebną opinią, często budzą odrazę. Większość ludzi na widok szczura ma przed oczyma wizję przeszłości – plagi dżumy. Inni chętnie adoptują te zwierzęta i traktują jak domowego pupila. Jedno jest pewne. To niezwykle wytrzymałe, ale przede wszystkim inteligentne stworzenia. Oto kilka zaskakujących informacji o tych małych osobnikach.

Ukłon w stronę szczura

W niektórych miejscach na świecie szczury uważane są za święte zwierzęta, którym oddaje się hołd. Taka sytuacja ma miejsce w Indiach, gdzie większość społeczeństwa wierzy w cykl reinkarnacji. Świątynia Karni Mata mieszcząca się w północno-zachodniej części kraju jest schronieniem dla ponad 15 tysięcy gryzoni. Wyznawcy pokładają nadzieję, że po śmierci ich dusza przybierze postać szczura. Te gryzonie czci się także w Chinach. Wizerunek szczura występuje w chińskim zodiaku. Ludzie, którzy urodzili się w roku szczura, uchodzą za kreatywnych, uczciwych oraz inteligentnych.

Bikaner, świątynia szczurów, indie, chiny, rok szczura, Szczury intrygujące gryzonie, zwalczanie szczurów, myszy, deratyzacja warszawa prusator

Zajść w ciążę, czy nie zajść?

Samica szczura ma możliwość podjęcia decyzji o tym, czy ma zajść w ciąże. Jeśli uzna, że okoliczności dla przyszłych potomków nie są sprzyjające: zagraża im niebezpieczeństwo, czy głód, to jest w stanie powstrzymać przepływ nasienia na jakiś czas i dokończyć zapłodnienie, gdy uzna, że warunki są odpowiednie. Ciąża trwa 3 tygodnia, a w trakcie jednego porodu na świat przychodzi około 8 szczurów. Samica jest w stanie odróżnić płeć swojego potomstwa na podstawie zapachu.

Szczur niczym Terminator

Szczury są niezwykle wytrzymałymi stworzeniami. Potrafią przetrwać niezależnie od pogody. Czy jest zimno, czy gorąco, czy sucho, czy pada – są odporne na wszelkie warunki. Ponadtodzięki niewielkim gabarytom, mogą wślizgnąć się do pomieszczenia przez najmniejszą szczelinę. Wystarczy im otwór wielkości pięciogroszówki. Są także doskonałymi wspinaczami, często dostają się do wnętrza domu przez dach. Potrafią skakać nawet do 120 centymetrów w górę, a jak zachodzi potrzeba, to zeskoczą kilka metrów w dół, nie ponosząc żadnych obrażeń. Po prostu rozluźniają swoje ciało i opadają bezwładnie jak kot na cztery łapy. Szczury są także świetnymi pływakami. Mogą unosić się na wodzie nawet 3 dni, dzięki czemu świetnie sobie radzą w rurach kanalizacyjnych. Niemniej, niezależnie od tego, jak szczur byłby odporny, zawsze jest zależny od człowieka. Karmimy je odpadkami, umożliwiamy im transport w różne zakątki świata. Nasza ludzka egzystencja jest niezbędna tym stworzeniom do przetrwania.

Czysty jak kot

Mimo, iż szczury kojarzą się zwykle z chorobami, to tak naprawdę są czystymi zwierzętami. Spędzają kilka godzin dziennie na pielęgnowaniu siebie oraz pozostałych członków stada. Są także odporne na wiele chorób i pasożytów. Przez wieki mylnie posądzano je o rozprzestrzenianie chorób, które doprowadzały do epidemii. Tak naprawdę winowajcami były pchły, które przenosiły się za pośrednictwem szczurów z miejsca na miejsce.

Szczurza depresja

Szczury nie są samotnikami. Udomowione kochają bliskość człowieka. Natomiast dzikie, zawsze żyją w stadzie. Stworzenia te komunikują się ze sobą za pomocą ogona, natomiast radość okazują śmiechem. Emitują bardzo specyficzny, wysoki, świergoczący dźwięk. Są też dobrymi opiekunami – chętnie zajmują się chorymi towarzyszami. Gdy członek grupy umrze, to okazują smutek. Szczury pozbawione towarzystwa prędko popadają w depresję.

A może kabel na podwieczorek?

Jednym z dowodów na to, że w domu mamy szczury, są poprzegryzane kable. Zęby tego gryzonia potrafią narastać nawet do 12 centymetrów rocznie, więc szczur musi gryźć, aby ścierać nadmiar. Te zwierzęta najbardziej lubują się w szorowaniu ząbków na aluminium oraz  ołowiu.

Jak widać na powyższych przykładach, szczury to niezwykle fascynujące zwierzęta. Przez jednych wielbione, a przez innych hańbione. Należy jednak pamiętać, że o ile z własnej woli nie jesteśmy właścicielami szczura, to powinniśmy reagować, gdy taki osobnik pojawi się w naszym domu. W przeciwnym razie może nam wyrządzić wiele szkód:

  • Niszczą przedmioty codziennego użytku. Poprzegryzane kable, czy przewody to zaledwie wierzchołek góry lodowej. Szczury lubią gryźć dosłownie wszystko.
  • Zostawiają tłuste ślady na ścianach.
  • Wyjadają zapasy ze spiżarni.
  • Pozostawiają swoje odchody na każdym rogu.

Szczury nie są agresywnymi zwierzętami. Zdają sobie sprawę, że są słabsze od człowieka i od niego zależne. Niemniej, jeśli zostanie im zamknięta droga ucieczki, to mogą nas zaatakować, podrapać, a nawet próbować ugryźć. Wobec powyższego, jeśli chcecie pozbyć się szczurów z domu, to przekażcie sprawę specjalistom czyli nam 😉 .