Myszy to gryzonie, które żyją nie tylko w dzikich miejscach. Coraz częściej słyszy się o tym, że te gryzonie poszukują schronienia w naszych domach czy też w budynkach gospodarczych. W szczególności te gryzonie są widywane w pomieszczeniach w czasie jesieni. Problem z ich obecnością polega na tym, że myszy oraz szczury niszczą dosłownie wszystko, co znajduje się w ich otoczeniu. Z tego powodu trzeba by było szybko pomyśleć o przeprowadzeniu fachowej deratyzacji.

Deratyzacja w mieszkaniach i biurach

Szczury oraz myszy mogą odstraszać już samym wyglądem. Obecność tych gryzoni może być naprawdę problematyczna. Warto wspomnieć o tym, że myszy w domu choroby różnorakie również mogą przenosić. Przede wszystkim trzeba wspomnieć o tym, która choroba jest często roznoszona przez myszy salmonella jest właśnie tą chorobą. Zaskakujące, prawda? Myszy w biurze czy domu mogą po prostu zarazić nas dość poważną chorobą. Często nawet nie wiemy, że ta choroba jest przenoszona właśnie przez myszy. To jednak nie wszystko! Gryzonie takie jak myszy czy szczury mogą też przenosić wiele pasożytów.

Efektywne metody usuwania gryzoni

Zanim zaczniemy zabierać się za deratyzację warto dokładnie przeanalizować, w jakich miejscach gryzonie w naszym domu mogą występować. Dzięki temu będzie nam o wiele łatwiej obrać odpowiednią taktykę do walki z tymi gryzoniami. Charakterystycznym efektem związanym z obecności myszy w naszych domach jest zapach amoniaku oraz odchody za szafkami czy różnorakim sprzętem. Myszy często można po prostu dostrzegać gdy nagle wejdziemy do ciemnego pomieszczenia i zapalimy światło. Trzeba bowiem wspomnieć o tym, że większość gryzoni pragnących zamieszkać w naszych domach prowadzi nocny tryb życia. To również może być dla nas cenną informacją w kontekście opracowywania właściwej techniki zwalczania myszy.

Jakie techniki się obecnie najczęściej stosuje?

W zasadzie to sposoby usuwania gryzoni można podzielić na dwie grupy. Słyszy się o metodach opartych o różnorakie środki chemiczne oraz o metodach mechanicznych. Bardziej popularne i chyba też bardziej skuteczne są te pierwsze. Dużym uznaniem darzy się obecnie specjalne karmniki deratyzacyjne, w których umieszczane są fragmenty pożywienia zmieszane z trucizną. Po jej spożyciu dochodzi do porażenia układu nerwowego u myszy czy szczurów. W efekcie ich unicestwienie następuje bardzo szybko. Deratyzacja w oparciu o metody mechaniczne również się sprawdza. W takich przypadkach stosuje się specjalne klatki wykonane z aluminium. Można też coraz częściej dostrzegać rosnącą popularność klatek żywołownych, które szybko zabijają gryzonie. Minusem takich pułapek jest natomiast wydzielany hałas. Jeśli jedna pułapka zostanie uruchomiona to wówczas inne osobniki poza ofiarą się wystraszą i sama pułapka będzie czekała na jej ponowne nastawienie. Wspomniane pułapki żywołowne można zakupić w wielu marketach. Jednak trzeba wspomnieć o tym, że najlepiej aby umieszczały je osoby, które znają się na deratyzacji. Dzięki temu pułapka zostanie umieszczona w miejscu częstego bytowania gryzoni i tym samym wzrośnie efektywność tej pułapki.