Spis treści

Metoda gazowa ( inaczej fumigacja, gaz, gazowanie, para, dym – stosowane na większość owadów, pchły, pluskwy, mole, prusaki, karaluchy i inne ) jest to metoda polegająca na stosowaniu preparatów chemicznych tworzącymi lotne związki, opary. Preparaty występują najczęściej w formie świeć dymnych, pojemników samo opróżniających, pastylek, tabletek i płytek. Substancja czynna wykazuje działanie po przez drogi oddechowe – wymaga opuszczenia pomieszczenia od 12 do 48 godzin.

Metoda gazowa znana jest jako…

Metoda gazowa znana jest również jako fumigacja i do jej zastosowania używa się takie produkty jak: bomba na owady, świece dymne, sucha mgła, i inne środki wytwarzające dym, lotne związki i opary.

Metoda zalecana wyłącznie w takich miejscach jak:
– piwnice,
– magazyny (bez żywności),
– hangary,
– hale,
– domy wolnostojące (stan deweloperski) itp.;

Metoda gazowa należy do grup szczególnego ryzyka.

Metodę gazową wykorzystuje się tylko w wyjątkowych przypadkach ze względu na niebezpieczeństwo zdrowia lub śmierci!!!

Gazowanie pluskiew było przez wiele lat najpopularniejszą metodą walki stosowaną przez firmy. Nie oznacza to, że było ono skuteczne – raczej było szybkie, proste i nie wymagało posiadania, absolutnie, żadnej wiedzy o tym owadzie.

Firmy nie interesowały się też często jaki jest czynnik aktywny w preparatach o egzotycznych nazwach: WINYLOTOX SUPER, WINYLOSEP, WINYLOTOX 1000 EC, CROTO 1000 EC, AEROFUM, FENDA i inne.

Może, gdyby wczytały by się w treść pisma WSSE z 1996 r. to stwierdziły by, że używanie preparatów na bazie dichlorfosu (DDVP) nie jest wskazane, także ze względu na ich własne zdrowie.

Historia:

Od roku 1996, wg pisma WSSE, nie należało stosować gazowania w budynkach mieszkalnych, szpitalach, żłobkach, przedszkolach, domach opieki społecznej, magazynach żywnościowych. Preparaty te można było stosować wyłącznie do dezynsekcji niezamieszkałych, wolno stojących budynków np. remontowanych.

Od 2008 roku insektycyd zabroniony w rolnictwie.

Od 2012 roku zabronione wytwarzanie, likwidacja zapasów magazynowych.

Od 2013 roku zabroniony całkowicie (produkcja, wwóz, użycie).

 

Gazowanie (fumigacja) jest groźne, niebezpieczne, a jak pokazują statystyki  również chorobotwórcze dlatego gazowanie nie powinno być stosowane w budynkach mieszkalnych, zasiedlonych przez ludzi min. w takich jak: mieszkania, dom, blok, hotel, hostel, dom opieki, restauracja, przychodnia, szpital itp.).

Odpluskwianie , a metoda gazowa czyli gazowanie pluskiew domowych w mieszkaniach.

Obecnie decyzją Prezesa Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych ze względu na toksyczność DDVP (dichlorofosu) nie można wytwarzać, sprzedawać oraz używać jakichkolwiek preparatów na jego bazie, wszystkie pozwolenia zostały wycofane.

Wydaje się to logicznym następstwem Protokołu Genewskiego z 1925r., który zakazywał użycia tych środków na wojnie oraz Konwencji O Zakazie Broni Chemicznej z 1993r., która zakazuje też produkcji. Komisja Europejska po przeanalizowaniu sprawy doszła do wniosku, że ten związek fosforoorganiczny jest groźny dla ludzi nie tylko podczas działań wojennych.

Nie oznacza to, że firmy już od dawna nie gazują. Wygląda na to, że wiele z nich postanowiło ryzykować i robi to dalej – do wyczerpania zapasów środków.

Oczywiście, nic nie informując o aspektach zdrowotnych ani prawnych.

Gazowanie jest już niedozwolone w każdym przypadku, ale czy teoretycznie byłoby skuteczne?
ODPOWIEDŹ : Gazowanie może zwalczyć pluskwy ale tylko tam gdzie dotrze duże stężenie oparów. Nie zabija owadów ukrytych głębiej, nie niszczy jaj pluskwy i nie rozwiązuje problemu pluskiew przychodzących od sąsiadów. Nie obejmuje także prewencji na przyszłość w przypadku ryzyka przywleczenia owadów ponownie z zewnątrz. Takie problemy rozwiązuje tylko metoda IPM.
Jak poznać że firma zamierza przeprowadzić niedozwolone gazowanie owadów (fumigację)?
ODPOWIEDŹ : Firma poprosi o opuszczenie lokalu od 8 godz do 3 dni. Jest to bardzo ważne, gdyż w tym okresie środki mogą spowodować szybką śmierć. Bezpośrednie objawy zatrucia: zasinienie powłok, silna potliwość, ślinotok, łzawienie, nudności, wymioty, bóle brzucha, biegunka, skurcz oskrzeli, duszność, zwężenie źrenic, drżenie mięśni, niepokój, zawroty głowy, bezsenność, zamroczenie, śpiączka, zniesienie odruchów, zaburzenie widzenia, możliwość zaburzeń rytmu i przewodzenia, spadek ciśnienia tętniczego krwi, zatrzymanie akcji serca.
Jak sprawić żeby firma nie używała niedozwolonego środka?
ODPOWIEDŹ : Można poprosić o dokument po zabiegowy DDD i podanie nazwy składnika aktywnego, zapytać ile wynosi czas rozkładu (wtedy firma sama zrezygnuje)
albo również można…
Poinformować, że nie zgadzają się Państwo by został rozpylony niedozwolony preparat na bazie DDVP (Dichlorofosu)
Co to jest DDVP (dichlorfos, dichlorofos, dichlorvos)?
ODPOWIEDŹ : Insektycyd (2,2-dichlorovinyl dimethyl phosphate) z grupy związków fosforoorganicznych, sklasyfikowany jako trucizna, substancja niebezpieczna z kategorii T+ (najwyższa klasa toksyczności wg poprzednich ustaw). Szybko przechodzący z fazy ciekłej do gazowej. Wnika do organizmu człowieka przez układ oddechowy, skórę, śluzówki, układ pokarmowy. Znany też pod nazwami Dichlorphos, Dichlorophos, Divipan, Equigard, Equigel, Atgard, Vapona.

 

Dlaczego akurat nasza firma:

  • bez wyrzucania mebli,
  • wyjście z mieszkania tylko na około 1 godz. do wyschnięcia preparatów + około 1 godz. wietrzenia,
  • po wyschnięciu i przewietrzeniu preparaty nie są szkodliwe dla otoczenia, tym samym bezpieczne dla dzieci, zwierząt, alergików, astmatyków, kobiet w ciąży, kobiety karmiących, osób starszych,
  • najskuteczniejsze oraz najbezpieczniejsze metody i środki
  • używamy tylko sprawdzone i skuteczne środki z takich krajów jak: Niemcy, Wielka Brytania, Belgia, Francja, Szwajcaria, Hiszpania, Włochy, Polska
 • stosowane środki dobieramy na miejscu u klienta po lustracji miejsc bytowania pluskiew lub w przypadku wzmożonego bezpieczeństwa przy dzieciach, zwierzętach, osobach starszych oraz alergikach stosujemy biodegradowalne i ekologiczne środki (preparaty pochodzenia naturalnego, biologiczne (3 generacji) z technologią mikrokapsułek zakłócające wyłącznie metabolizm energetyczny komórek pluskwy dzięki czemu ona się odwadnia, wysycha).

Dzięki temu sprawdzą Państwo naszą rzetelność, kwalifikacje, zasięg naszych usług oraz poznają Państwo naszą ofertę, misję oraz zakres przygotowań.

Zadzwoń teraz i zarezerwuj termin: +48 733 788 282

(ze względu na duże zainteresowanie, możemy nie być w stanie odebrać telefonu, jeżeli będzie zajęte zadzwoń ponownie lub poczekaj, oddzwonimy do Ciebie lub proszę wysłać e-mail na adres: kontakt@prusator.pl, wtedy na pewno oddzwonimy lub odpiszemy)

Chcesz poznać inne metody dezynsekcji zapraszamy TUTAJ

Więcej informacji na temat pluskwy domowej i ich likwidacji znajdziesz TUTAJ