Małe robaczki w domu na ścianie. Skąd się biorą te robaki? Jak skutecznie zwalczyć robaczki w mieszkaniu? >
Zastanawiasz się, skąd się biorą małe robaczki w domu na ścianie i czy są one powodem do niepokoju? Powody, dla których gościsz niechcianych lokatorów w Twoim domu, mogą być różnorodne: od bardzo błahych i niewymagających podejmowania czynności dezynsekcyjnych po poważne, które wymagają szybkiej pomocy specjalisty DDD. Zobacz, jaki gatunek owadów mogą reprezentować małe robaki na ścianach i jak się ich pozbyć!
Małe robaczki w domu na ścianie – co to może być?
Jeden, drugi, trzeci… Malutkie robaczki na ścianie pojawiają się regularnie lub w odstępie czasu, a Ty głowisz się nad tym, co to może być i czy jest się czego obawiać? Czarne mikroskopijne robaczki w domu na ścianie mogą oznaczać, że w Twoim domu zagościły np.:
- karaluchy lub prusaki, a robaczki niewielkich rozmiarów, które widzisz w swoim domu to świeżo wyklute z kokonów osobniki;
- wciornastki – malutkie robaczki żywiące się zbożem i produktami jemu pochodnymi. Są niegroźne i znikają zazwyczaj tuż po okresie żniw, chyba że znajdą w Twoim domu niezabezpieczone produkty zbożowe;
- szubaki dwukropki – malutkie robaczki w domu, które zwykle pojawiają się masowo. Chociaż są niegroźne i nie są zaliczane do pasożytów, należy je zwalczać, ponieważ ich larwy mogą doprowadzić do zniszczeń zapasów, odzieży itp;
- gryzki psotniki – robaczki, których nazwa rzeczywiście odzwierciedla skutki obecności. Żywią się produktami celulozowymi, w tym tapetami ściennymi, grasują w książkach i starej makulaturze;
- mrówki – w domach często szukają schronienia po zalaniu mrowiska deszczem i oczywiście pożywienia. Te malutkie robaczki Nie są szkodliwe dla zdrowia i nie gryzą, ale mogą zanieczyszczać pożywienie;
- lądzień czerwonatka – malutkie robaczki, których obecność w domu jest pożyteczna. Żywią się mszycami, które mogą atakować niektóre rośliny doniczkowe. Jeśli ich liczebność nie jest zbyt wielka, nie musisz ich usuwać;
- karaczany – jedne z najbardziej inwazyjnych i szkodliwych dla człowieka insektów. Te malutkie robaczki można rozpoznać po kolorze czerwonym lub wpadającym w brąz. Są niebezpieczne z powodu przenoszenia chorób i szybkiego rozmnażania. Nie są to mikroskopijne robaczki – szybko zauważysz ich obecność.
Malutkie robaczki na ścianie – czy to pluskwy?
Malutkie robaczki na ścianie mogą również oznaczać plagę pluskiew. Pojawienie się nawet jednej pluskwy w Twoim domu jest pierwszym sygnałem o poważnym problemie, przed którym staniesz. Pluskwy to małe robaczki, a ich inwazja jest bardzo trudna do zwalczenia.
Pluskwy mają na szczęście charakterystyczny wygląd, dzięki czemu szybko samodzielnie określisz, czy małe robaki w domu na ścianie zaliczane są do tego gatunku. Pluskwa ma owalny odwłok i około 5-7 mm długości. Kiedy jest najedzona, wyróżniać się będzie czerwono-brązową barwą, a kiedy jest głodna, może mieć kolor żółto-brązowy.
Kolejną z oznak, które mogą świadczyć o tym, maleńkie robaczki na ścianie to pluskwy są charakterystyczne ugryzienia na Twoim ciele. Zazwyczaj jest ich kilka obok siebie, a po połączeniu liniami mogą przypominać kształtem trójkąt. Te malutkie robaczki wymagają nie tylko szybkiej identyfikacji, ale również niezwłocznej dezynsekcji. Wszystkie metody domowe na pluskwy są zwykle zawodne. Tylko profesjonalna dezynsekcja pluskwy może przynieść wymierne rezultaty.
Mikroskopijne białe robaczki w domu – czym są?
W łazienkach może pojawić się wiele gatunków insektów. Niektóre z nich rzeczywiście są białe, co może utrudnić ich dostrzeżenie zwłaszcza na jasnej podłodze. Inne jednak są wyraźnie widoczne. Najczęściej mikroskopijne robaczki to:
- rybiki cukrowe;
- gryzki psotniki;
- pluskwy;
- mole;
- pchły;
- karaluchy;
- mrówki faraona;
- pająki.
Zanim rozpoczniesz walkę z obecnym gatunkiem mikroskopijnych robaczków, musisz dokładnie wiedzieć, który z nich zadomowił się w łazience.
Malutkie robaczki w domu – skąd się biorą?
Pojawienie się mikroskopijnych robaczków w domu jest wynikiem kilku czynników. Po pierwsze szukają pożywienia i dobrych warunków do życia. W zależności od gatunku żywią się resztkami organicznymi, pleśnią, włosami, martwym naskórkiem, a także celulozą. Niektóre z nich chętnie zagnieżdżają się w szufladach z otwartymi opakowaniami, w których trzymasz pożywienie (ryż, kasza, mąka, dojrzałe orzechy włoskie).
Poza tym malutkie robaczki „kochają” ciemne ciepłe miejsca i wilgoć. Dlatego łazienki i kuchnie (zwłaszcza pod zlewem i wokół kosza na śmieci) są idealnymi przestrzeniami na mikroskopijnych robaczków. Warto wiedzieć, że wiele gatunków przechodzi do Twojego domu czy mieszkania kanałami wentylacyjnymi, po rurach od wody czy ogrzewania oraz kanalizacją. Niektóre (pluskwy i pchły) możesz przywlec na meblach, ubraniach lub w sierści zwierząt.
Mikroskopijne robaczki w domu – jak się ich pozbyć?
Mikroskopijne robaczki czy nieco większe insekty – ich usunięcie jest obowiązkowe bez względu na rozmiar. Często pojawiają się nie tylko na ścianach pokoi, ale też w łazience. Jest ona pod wieloma względami idealna dla wielu robaczków. Te małe szkodniki szukają w niej:
- pożywienia;
- miejsca schronienia;
- przestrzeni do złożenia jaj.
Czasem mikroskopijne robaczki pojawiają się w łazience bez względu na stopień czystości. Nawet osoby regularnie dbające o czystość i mieszkające w nowym budownictwie mogą w pewnym momencie zauważyć malutkie robaczki w łazience. Aby skutecznie pozbyć się szkodliwych dla człowieka insektów, należy wykonać kilka kroków.
Dokładne sprzątanie i zatykanie szczelin
Malutkie robaczki w domu nie biorą się znikąd. Ich drogą do Twojej łazienki są często rury kanalizacyjne, wentylacyjne oraz zasilające. Również wszelkiego rodzaju szczeliny między piętrami są idealnym miejscem do przechodzenia robaczków do pomieszczeń. Pamiętaj, że białe robaczki w domu i te o innych barwach są obecne w łazience z konkretnych powodów. Aby wyeliminować mikroskopijne robaczki, dokładnie wysprzątaj całą łazienkę i zastosuj do tego detergenty, a nawet parownicę, by dokładnie wyczyścić fugi i inne zakamarki. Zastosuj też silikon do uszczelnienia łączenia wanny lub brodzika z płytkami oraz wszelkie szczeliny przy rurach i w wentylacji.
Zastosowanie środków chemicznych
Jeśli sprzątanie niewiele pomogło na mikroskopijne robaczki, musisz przejść do kolejnych metod. Jedną z nich jest zastosowanie dedykowanych środków chemicznych na malutkie robaczki. Po pierwsze, nie kupuj produktów uniwersalnych – wykazują małą skuteczność. Zawsze wybieraj te dedykowane dla konkretnego gatunku.
Po drugie, zapoznaj się z instrukcją aplikacji preparatów owadobójczych. Nie zawsze większa aplikacja jest skuteczniejsza na kolorowe lub białe mikroskopijne robaczki w domu. Dla przykładu rybiki cukrowe przemieszczają się w nieregularnych kierunkach i nie mają jednego miejsca przebywania. Dlatego warto aplikować preparaty przeciwko nim w niewielkich porcjach, za to w kilku miejscach.
Po trzecie, nie rezygnuj po jednej aplikacji na mikroskopijne robaczki. Zdarza się, że kolonia insektów jest spora. Niektóre z nich składają jaja nawet codzienne, więc wytępienie wszystkich może trochę potrwać.
Profesjonalna dezynsekcja
Zdarza się, że mikroskopijne robaczki na tyle dobrze czują się w Twojej łazience, że nie sposób ich stamtąd wyprosić. W takiej sytuacji jedynym rozsądnym krokiem jest profesjonalna dezynsekcja. Kolorowe lub białe robaczki w domu są usuwane przez fachowców po dokładnym wywiadzie i zbadaniu przypadku. Taki wariant usuwania robaczków jest skuteczny, bezpieczny i zapewnia długi spokój od niechcianych gości.
Warto pamiętać, że mikroskopijne robaczki i nieco większe insekty mogą być usuwane przy pomocy kilku popularnych metod. Pierwsza z nich zamgławianie ULV. Polega na wytwarzaniu delikatnej mgiełki wraz z pyretroidami. Substancje te są niezwykle skuteczne w usuwaniu najpopularniejszych insektów. Malutkie robaczki nie mają szans z ta metodą. Pozostałe warianty na usuwanie szkodników to:
- oprysk ciśnieniowy;
- metody IPM;
- ozonowanie;
- metoda żelowa;
- termiczne wygrzewanie (raczej niewskazane w lokalach mieszkalnych);
- fumigacja;
- gazowanie.
Przed wyborem konkretnej opcji, skonsultuj się ze specjalistami. Dobranie odpowiedniej metody do plagi insektów pomoże usunąć mikroskopijne robaczki z Twojego domu. Dobrze wykonany zabieg dezynsekcji jest gwarancją spokoju co najmniej na kilka miesięcy. W zależności od insekta zalecamy profilaktyczne działania co 6-12 miesięcy np. na prusaki i karaluchy, rybiki, gryzki oraz mrówki.
Zwalcz małe czarne robaczki w domu na ścianie – skorzystaj z profesjonalnej dezynsekcji
Profesjonalna usługa dezynsekcji pomoże zapomnieć, że w Twoim domu były mikroskopijne robaczki. Jeżeli nie wiesz, jaki gatunek reprezentują małe robaki na ścianach i czy białe robaczki w domu – zrób im zdjęcie! Nasi deratyzatorzy pomogą w ocenie robaczków i dopasują skuteczną metodę dezynsekcji. Wykorzystanie koncentratów biobójczych, zamgławianie ULV, oprysk ciśnieniowy, metody żelowe czy zintegrowane metody IPM – w asortymencie dostępnych rozwiązań dezynsekcyjnych znajdziemy najlepszy sposób na małe robaki na ścianach.
Nie wiesz, jak się pozbyć maleńkich robaczków w domu? Do usunięcia małych robaczków w domu na ścianie i w innych miejscach niezbędna będzie pomoc profesjonalnego deratyzatora. Zapraszamy do sprawdzenia naszej oferty DDD. Proponujemy obszerny katalog bezpiecznych rozwiązań. Sprawdź: dezynsekcja Warszawa.
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.