Jak wyglądają wszy u dzieci? Jak pozbyć się wszy poprzez dezynsekcje? >
Zastanawiasz się, jak wyglądają wszy u dzieci? Przedszkola, żłobki, szkoły, sale zabaw – to potencjalne miejsca, w których może dojść do infestacji wszy. Wszy, podobnie jak owsiki to niestety dość popularne pasożyty dla wieku dziecięcego. Chociaż zarażenie się nimi nie jest pewne, wielu rodziców zmaga się z jego objawami. Dowiedz się, jak wyglądają wszy u dzieci i jakie są ich rodzaje.
Rodzaje wszy u dzieci – jak wyglądają gnidy i wszy?
Wszy to niewielkich rozmiarów pasożyty, które z pewnością nie należą do mile widzianych i pożądanych. Wielu rodziców zastanawia się, jak wyglądają wszy na włosach, tymczasem atakują one nie tylko głowę, ale również inne elementy ubioru, czy części ciała. Wesz żeruje na ludzkim włosiu i skórze. Zarażenie się wszami jest bardzo łatwe. Wszy nie skaczą. Pasożyty po prostu przechodzą z różnorodnych powierzchni na głowę. Dlatego łatwo zarazić się nimi nawet w komunikacji miejskiej, hotelach, kinie itp. U dzieci najczęściej występują trzy rodzaje wszy:
Wszy głowowe
To najczęściej spotykane wszy u dzieci, które czasami trudno jest rozpoznać. Mają szarobrązowy lub jasnobrązowy odwłok o długości około 2-4 mm. Żywią się krwią na głowie człowieka. Ich jaja są białawe i okrągłe, przyczepione do włosów blisko skóry – to tzw. gnidy. Jak wyglądają na włosach dziecka? Mogą przypominać łupież, lecz różnią się od niego okrągłym kształtem i trudnością w odczepieniu od powierzchni włosa.
Wszawica jest chorobą cywilizacyjną, a wszy bardzo szybko się rozprzestrzeniają. Warto regularnie sprawdzać stan głowy swojego dziecka, zwłaszcza jeśli pojawią się objawy takie jak swędzenie głowy, podrażnienie skóry lub wyraźne czerwone ślady po ugryzieniach wszy. To zwykle pierwsze objawy wszawicy. Czerwone ślady znajdziesz również na karku lub w okolicach uszu – tam gdzie jest najcieplej.
Wszy łonowe
Wszy łonowe są większe. Ich wielkość nie przekracza 2-3 mm. Mają szarawy lub czerwonobrązowy kolor. Wszy łonowe żyją w okolicach włosów łonowych i innych owłosionych części ciała, a ich jaja są małe i ciemnobrązowe. Wszy łonowe są częściej spotykane u dzieci w wieku szkolnym i młodzieży (po pojawieniu się owłosienia łonowego).
Wszy odzieżowe
To osobniki nieznacznie mniejsze od wszy głowowych i łonowych. Ich ciało osiąga długość około 1-2 mm. Mają szarobrązowy kolor. Wszy odzieżowe żerują w szwach, zakamarkach i innych fałdach odzieży, zwłaszcza tam, gdzie materiał jest wilgotny i ciepły.
Wiesz już, jakie są rodzaje wszy u dzieci, jak wyglądają, gdzie można ich szukać i jaki mają kolor. Aby szybko pozbyć się problemu wszy, musisz sięgnąć po skuteczne metody dezynsekcji.
Jak się pozbyć wszy u dzieci?
W przypadku wszawicy u Twojego dziecka wysoce prawdopodobne, że problem ten dotyczy już całej rodziny, ponieważ do zarażenia dochodzi często przez bezpośredni kontakt z osobą – nosiciel wszy.
Niestety domowe sposoby na wszy, czyli: traktowanie ich olejkami eterycznymi, gumki do włosów przeciw wszawicy, oliwa z oliwek, sezam, mycie głowy zwykłym szamponem – niestety nie odstraszają wszy.
Pierwszym niezbędnym krokiem jest zastosowanie aptecznego preparatu na włosy i wyczesanie martwych gnid i wszy specjalnym grzebieniem. Następnie konieczne będzie wypranie w wysokich temperaturach odzieży, pościeli, koców, ręczników i innych materiałów, na których mogą być wszy.
W przypadku mieszkań, domów, ale też przedszkoli, żłobków i innych miejsc publicznych, na wszy świetnie sprawdza się ozonowanie. To skuteczna metoda, która pozwala dotrzeć w każdy, nawet najmniejszy zakamarek, bez względu na rodzaj powierzchni, która jest poddawana ozonowaniu.
Jak przebiega ozonowanie na wszy?
Ozonowanie w mieszkaniu, przedszkolu, czy szkole to proces usuwania wszy i gnid za pomocą specjalistycznego urządzenia, które emituje ozon. To niezwykle silny, zabójczy dla organizmów żywych utleniacz, który skutecznie niszczy komórki wszy i jaj. Z uwagi na zagrożenie dla zdrowia, ozonowanie powinno być przeprowadzane tylko przez profesjonalnych specjalistów, którzy mają odpowiednie kwalifikacje i sprzęt ochronny.
Poza ozonowaniem polecamy również metodę IPM, która składa się z 6 kroków: inspekcji, identyfikacji, zabiegów przygotowawczych, sprawdzenie szkodników szczelności, zwalczanie programem IPM, edukowanie i instruowanie na przyszłość.
Jeżeli interesują Cię skuteczne, dyskretne i profesjonalne metody zwalczania wszy, zachęcamy do sprawdzenia oferty: dezynsekcja Warszawa i deratyzacja Warszawa.
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.