Masz podstawy do obawy przed plagą pasożytów w Twoim domu? Zastanawiasz się, jak sprawdzić, czy w Twoim domu są pluskwy? Insekty te żywią się krwią ludzi i innych ssaków (np. zwierząt domowych). To pasożyty gęsto zasiedlające metro, inne środki komunikacji publicznej, ale również hotele, szpitale i całe osiedla. Walka z pluskwami jest niezwykle trudna, a domowe sposoby na eliminację tych insektów są zawodne. Dowiedz się, jak sprawdzić, czy w domu są pluskwy i jak skutecznie pozbyć się ich z otoczenia.

Czym jest pluskwa?

Pluskwa to niewielki pasożyt z zamiłowaniem do podróżowania „na gapę”. Jest trudny do wykrycia z uwagi na małe rozmiary i upodobanie do przebywania w dobrze osłoniętych miejscach. Pluskwy w mieszkaniu są najczęściej przywleczone na odzieży lub na meblach. 

Pluskwy domowe z rzędu pluskwiaków to insekty, które niezwykle chętnie przemieszczają się z miejsca na miejsce, przyczepiając się do odzieży, chowając w torbach, walizkach itp. Dawniej kojarzone z brakiem higieny osobistej i otoczenia, aktualnie są mieszkańcami czystych hoteli, szpitali, mieszkań wyróżniających się dobrym stanem sanitarnym, środków komunikacji publicznej, biur itp. Okazuje się, że plaga tych pasożytów wcale nie jest związana z brudem!

Pluskwy są jednymi z owadów, których kryjówki trudno jest zlokalizować, a i to, jak pozbyć się pluskiew, zaliczany jest do kłopotliwych. Spotkanie tego owada jest trudne, ponieważ żeruje on jedynie nocą. Bardzo często pierwszą demonstracją plagi pluskiew w domu są małe, charakterystyczne ugryzienia na ciele domowników. To właśnie one są zwykle pierwszym powodem do niepokoju. Niestety, często są mylone z uczuleniem lub pogryzieniami przez komary. Brak prawidłowego rozpoznania oddala w czasie potwierdzenie obecności pluskiew. W efekcie opóźnia to moment rozpoczęcia zwalczania tych uciążliwych pasożytów.

Zobacz ofertę: dezynsekcja Warszawa

Jak wygląda pluskwa?

Pluskwy mają bardzo charakterystyczny wygląd. Wyróżniają się owalnym kształtem i barwą: czerwono-brązową (kiedy są najedzone) lub żółto-brązową (kiedy są głodne). Są niewielkie – ich rozmiar wynosi zazwyczaj 5-7 mm. Pasożyty mają trzy pary odnóży uzbrojonych w pazury, którymi wczepiają się w skórę żywiciela. Pluskwa ma małą głowę z czterema czułkami i parą oczu. Głodne pluskwy są płaskie, a po zakończeniu żerowania kształt ich ciała staje się nieco bardziej wypukły. 

Jak wygląda ukąszenie pluskwy?

Osoby, które zastanawiają się, jak wygląda ugryzienie pluskwy, mogą mieć trudność w jednoznacznym określeniu objawów żerowania. Może ono bowiem być podobne do ukąszenia komara lub przeciwnie – do schorzenia dermatologicznego (np. pokrzywki). Objawy mogą mieć różne nasilenie. Skóra pogryzionej osoby może zareagować odczynem w postaci dużych, zaognionych plam. Dlatego często dermatolodzy nie są w stanie jednoznacznie stwierdzić źródła problemu pacjenta. 

Cechą charakterystyczną dla ukąszeń tych pasożytów jest występowanie kilku czerwonych śladów w niewielkiej odległości. Ukąszenia może powodować zaczerwienienie i silny świąd. Pluskwy najczęściej żerują w nocy, dlatego też ślady na ciele mogą być widoczne rano, po nocnym spoczynku.

Co odstrasza pluskwy?

Jak sprawdzić, czy są pluskwy w domu?

Poza pierwszym z objawów wskazujących na obecność pluskiew w domu, czyli charakterystycznymi ukąszeniami, plaga pasożytów manifestuje swoją obecność na kilka innych sposobów. Co jeszcze świadczy o tym, że w mieszkaniu pojawiły się te uciążliwe owady?

Wiele osób pyta nas jak sprawdzić, czy są pluskwy w domu. Chociaż kryjówki pluskiew nie zawsze są oczywiste, pasożyty najczęściej ukrywają się w ciemnych, ciepłych i suchych miejscach. W poszukiwaniu tych owadów dobrze jest sprawdzić okolice łóżka, jego szczeliny, spodnią część materaca, zagłowię, zagłębienia w kanapach i fotelach oraz inne szczeliny. 

Ulubioną kryjówką jest też stelaż łóżka. Owady przebywają chętnie w zagłębieniach tapicerowanych mebli i w szwach materaca lub pościeli. Pluskwy lubią również ukrywać się w rantach książek, na ścianie i za obrazami. Ułatwia im to płaski kształt ciała. Czasami można znaleźć je na pościeli lub po prostu spokojnie spacerujące po podłodze – nie ma reguły!

Od razu po pojawieniu się tajemniczych śladów ugryzień na skórze warto rozpocząć obserwację. Jeśli po nocy na powierzchni ciała znajdują się swędzące miejsca wyglądające jak ukąszenia, należy dokładnie przejrzeć łóżko i materac. Charakterystyczne ślady ukąszeń dla pluskwy domowej to 3-4 ukąszenia w linii lub trójkącie. Wskazówką mówiącą o obecności pluskiew w domu są pojawiające się regularnie ślady krwi na pościeli oraz charakterystyczny zapach. 

Owady te chętnie przebywają w różnych zakamarkach, dlatego po powrocie z podróży lub po zakupie nowych mebli warto bardzo dokładnie obejrzeć wszystkie szczeliny i szwy tapicerki meblowej oraz ubrania.

Co odstrasza pluskwy domowe?

Obecność pluskiew wymaga szybkiej reakcji. Zwalczanie i odstraszanie pluskiew to podstawowe działania mające na celu uwolnienie się od tych insektów. Pluskwy domowe nie lubią zapachu lawendy, eukaliptusa i goździków.

Z doświadczenia wiemy, że domowe sposoby zwalczania tych pasożytów są zawodne, a samodzielne próby pozbycia się plagi pluskiew najczęściej i tak kończą się na wizycie specjalisty od dezynsekcji. Oddalenie w czasie dezynsekcja pluskwy wykonanej przez doświadczoną firmę DDD może tylko doprowadzić do namnożenia populacji pasożytów, tym samym opóźnienia zadowalających efektów. 

Profesjonalna usługa dezynsekcji zawsze jest dopasowana do gatunku danego pasożyta. W przypadku pluskiew dobrze sprawdza się mieszanka kilku środków owadobójczych wysokiej jakości dostępnej wyłącznie dla profesjonalnych ekip dezynsekcyjnych. Owady można również usunąć z wykorzystaniem zamgławiania ULV wraz z metodami IPM lub oprysków ciśnieniowych – w asortymencie dostępnych rozwiązań można znaleźć wiele skutecznych metod. Obecność pluskiew i ich wykluczenie wymaga zastosowania preparatów owadobójczych oraz bardzo dokładnej aplikacji w szczeliny i zakamarki mieszkania poprzez odpowiednie metody dezynsekcji.

Warto wiedzieć, że tylko profesjonalne metody działają skutecznie na pluskwy w mieszkaniu. Najlepiej od razu skontaktować się ze specjalistami DDD, by nie dopuścić do powiększenia liczebności populacji. Nie należy z tym zwlekać, ponieważ pluskwy w mieszkaniu szybko się rozmnażają, a to tylko zwiększa trudność w ich skutecznym pozbyciu się. 

Do eliminacji pluskiew domowych niezbędna jest pomoc fachowca od dezynsekcji. Zachęcamy do sprawdzenia naszej oferty usług DDD. Proponujemy obszerny katalog rozwiązań, które dopasowujemy do indywidualnych potrzeb. Profesjonalnie zwalczamy pluskwy w mieszkaniu i w obiektach zakwaterowania zbiorowego, np. w hotelach, hostelach, spółdzielniach, wspólnotach, akademikach i szpitalach. Mamy na uwadze bezpieczeństwo ludzi i zwierząt, stosujemy tylko sprawdzone środki o udowodnionej skuteczności, dlatego z nami na pewno będą Państwo zadowoleni z efektów naszych prac.