Masz podstawy do obawy przed plagą pasożytów w Twoim domu? Zastanawiasz się, jak wygląda ukąszenie pluskwy? Pluskwy to insekty, które żywią się krwią ludzi i innych ssaków (np. zwierząt domowych). To pasożyty gęsto zasiedlające metro, inne środki komunikacji publicznej, ale również hotele, szpitale i całe osiedla. Walka z pluskwami jest niezwykle trudna, a domowe sposoby na eliminację tych insektów są zawodne. Dowiedz się, jak sprawdzić, czy w domu są pluskwy i jak skutecznie pozbyć się ich z otoczenia.

Czym jest pluskwa?

Pluskwa to niewielki pasożyt z zamiłowaniem do podróżowania „na gapę”. To insekty, które niezwykle chętnie przemieszczają się z miejsca na miejsce, przyczepiając się do odzieży, chowając w torbach, walizkach itp. Dawniej kojarzone z brakiem higieny osobistej i otoczenia, aktualnie są mieszkańcami czystych hoteli, szpitali, mieszkań wyróżniających się dobrym stanem sanitarnym, środków komunikacji publicznej, biur itp. Okazuje się, że plaga tych pasożytów wcale nie jest rozwiązana z brudem!

Pluskwy są jednymi z owadów, których kryjówki trudno jest zlokalizować, a i sam proces pozbywania się niechcianych lokatorów, zaliczany jest do kłopotliwych. Bardzo często pierwszą demonstracją plagi pluskiew w domu są małe, charakterystyczne ugryzienia na ciele domowników. To właśnie one są zwykle pierwszym powodem do niepokoju.

Zobacz ofertę: dezynsekcja Warszawa

Jak wygląda pluskwa?

Pluskwy mają bardzo charakterystyczny wygląd. Wyróżniają się owalnym kształtem i barwą: czerwono-brązową barwą (kiedy są najedzone) lub żółto-brązową (kiedy są głodne). Są niewielkie. Ich rozmiar wynosi zazwyczaj 5-7 mm. Pasożyty mają trzy pary odnóży uzbrojonych w pazury, którymi wczepiają się w skórę żywiciela. Pluskwa ma małą głowę z czterema czułkami i parą oczu.

Jak wygląda ukąszenie pluskwy?

Osoby, które zastanawiają się, jak wygląda ugryzienie pluskwy, mogą mieć nie lada zagwozdkę. Może ono bowiem być podobne do ukąszenia komara, lub przeciwnie – do schorzenia dermatologicznego (np. pokrzywki). Cechą charakterystyczną dla ukąszeń tych pasożytów jest występowanie kilku czerwonych śladów w niewielkiej od odległości. Ukąszenia może powodować zaczerwienienie i silny świąd. Pluskwy najczęściej żerują w nocy, dlatego też ślady na ciele mogą być widoczne rano, po nocnym spoczynku.

Jak sprawdzić, czy są pluskwy w domu?

Poza pierwszym z objawów wskazujących na to, że w domu są pluskwy, czyli charakterystycznymi ukąszeniami, plaga pasożytów manifestuje swoją obecność na kilka innych sposobów. Wiele osób pyta nas jak sprawdzić, czy są pluskwy w domu. Chociaż kryjówki pluskiew nie zawsze są oczywiste, pasożyty najczęściej ukrywają się w ciemnych, ciepłych i suchych miejscach. W poszukiwaniu tych owadów dobrze jest sprawdzić okolice łóżka, spodnią część materaca, zagłębienia w kanapach i fotelach oraz inne szczeliny. Pluskwy lubią również ukrywać się w książkach i na ścianie, za obrazami. Czasami można znaleźć je na pościeli, lub po prostu spokojnie spacerujące po podłodze – nie ma reguły!

Co odstrasza pluskwy domowe?

Z doświadczenia wiemy, że domowe sposoby zwalczania tych pasożytów są zawodne, a samodzielne próby pozbycia się plagi pluskiew najczęściej i tak kończą się na wizycie fachowca. Oddalenie w czasie dezynsekcja pluskwy wykonanej przez doświadczoną firmę może tylko doprowadzić do namnożenia populacji pasożytów.

Profesjonalna usługa dezynsekcji zawsze jest dopasowana do gatunku pasożyta. W przypadku pluskiew dobrze sprawdza się wymrażanie ciekłym azotem. Owady można również usunąć z wykorzystaniem koncentratów biobójczych. Zamgławianie ULV, oprysk ciśnieniowy – w asortymencie dostępnych rozwiązań można znaleźć wiele skutecznych metod.

Do eliminacji pluskiew niezbędna jest pomoc fachowca. zachęcamy do sprawdzenia naszej oferty. Proponujemy obszerny katalog rozwiązań, które dopasowujemy do indywidualnych potrzeb.