Mrówki pojawiające się w domach jednorodzinnych, w blokach i kamienicach to uciążliwy problem dla mieszkańców. Na swoich odnóżach mogą przenosić różne wirusy oraz bakterie chorobotwórcze. Odchody i martwe owady zanieczyszczają pożywienie przechowywane w szafkach kuchennych. Sprawdź, jak sobie skutecznie poradzić z problemem mrówek w kuchni!

Dlaczego mrówki pojawiają się w kuchni?

Najczęściej obecność mrówek w domach związana jest z poszukiwaniem pożywienia przez te owady. W kuchni zwykle znajduje się pod dostatkiem różnego rodzaju artykułów spożywczych, którymi chętnie się odżywiają te małe stworzenia. W diecie mrówek znajdują się przede wszystkim węglowodany i białka.

plaga mrówek w kuchni

Znajdują je w resztkach organicznych i drobnej padlinie, więc martwe muchy na parapecie, obierki w koszu na śmieci czy okruszki na blacie kuchennym są dla nich doskonałym źródłem energii. Jest to popularny problem, który najczęściej występuje sezonowo. Dlatego warto wiedzieć, jak pozbyć się mrówek z domu!

Kuchnia, czyli miejsce pełne pożywienia dla mrówek

Mrówki w kuchni najlepiej czują się tam, gdzie znajdują łatwo dostępne pożywienie i wodę. Dlatego często obecność tych owadów jest wynikiem zbyt rzadkiego lub niedokładnego sprzątania oraz nieprawidłowego sposobu przechowywania pożywienia.

Jeśli na półkach lub w szafkach stoją niezabezpieczone artykuły spożywcze, owady te na pewno znajdą do nich drogę. Przyciągają je otwarte opakowania z jedzeniem, kosze na śmieci i wszelkie resztki znajdujące się na dowolnej powierzchni, również pod szafkami i w szczelinach. Warto przy tym pamiętać, że mrówki potrafią wspinać się po ścianie, więc bez problemu wejdą one na blat kuchenny lub dotrą do wysoko zawieszonych szafek.

Mrówki w kuchni – odpowiednie warunki do życia

Inną przyczyną pojawienia się mrówek w kuchni są stabilne warunki, jakie panują w domach i mieszkaniach. Parametry takie jak wysoka temperatura i wilgotność we wnętrzach często są dla owadów czynnikiem, który sprawia, że pomieszczenia mieszkalne stanowią idealne miejsce do bytowania kolonii mrówek.

plaga mrówek w kuchni

Jeśli w mieszkaniu jest wilgotno i ciepło, może nawet dojść do założenia gniazda. Na szczęście domowe sposoby na mrówki często są wystarczające do tego, by skutecznie zniechęcić insekty do przebywania w kuchni.

Domowe sposoby na pozbycie się mrówek w kuchni

Pierwszą zasadą, jaką należy zastosować, gdy w domu pojawiają się mrówki w kuchni, jest bardzo dokładne sprzątanie. Każdą powierzchnię należy starannie wyczyścić, najlepiej roztworem wody i trochę octu. Warto przetrzeć blaty szafek i szuflady oraz umyć podłogę. Czasami konieczne jest także odsunięcie lodówki lub kuchenki, a nawet demontaż szafek kuchennych.

Wykonanie tych czynności umożliwi zlokalizowanie miejsca, przez które mrówki wchodzą do domu. Pozwoli też na usunięcie wszystkich resztek organicznych znajdujących się w pomieszczeniu.

Kiedy sięgnąć po domowe metody zwalczania mrówek?

Jak pozbyć się mrówek bez środków chemicznych i czy jest to w ogóle możliwe? Po odkryciu owadów w domu warto spróbować naturalnych metod zwalczania mrówek. Są one całkowicie bezpieczne i można je stosować w pobliżu żywności. Nie powodują zagrożenia dla zdrowia domowników i zwierząt.

Działają skutecznie wtedy, gdy mrówki nie zdążyły zbudować gniazda w domu, a ich ścieżka wiedzie z zewnątrz. Jeśli zaobserwowałeś pojedyncze mrówki w kuchni, zwalczanie przy pomocy naturalnych środków jest najlepszą opcją. 

Najskuteczniejsze naturalne sposoby na pozbycie się mrówek

Domowe sposoby na mrówki to m.in. stworzenie przeszkody w postaci kreski narysowanej kredą, rozsypanych liści mięty lub majeranku. Należy to robić tak, by przecinała ona trakt mrówek.

plaga mrówek w kuchni

Odstraszająco działa na nie także drobno zmielony czarny pieprz, cynamon, sól i soda oczyszczona. W szafkach z artykułami spożywczymi dobrze jest umieścić skórkę z pomarańczy, gdyż insekty odstrasza zapach cytrusów.

Można też zastosować domowe sposoby na mrówki takie jak rozpylenie wody z olejkiem eterycznym eukaliptusowym lub miętowym. Skutecznie działa też sok z cytryny i ocet, które są podstawowymi składnikami wielu naturalnych środków do mycia powierzchni. Owady nie przepadają za takimi zapachami. 

Skuteczne środki chemiczne do zwalczania mrówek

Gdy domowe sposoby na mrówki okazują się niewystarczające, warto rozważyć użycie środków chemicznych, ale bezpieczniejszych np. pyretroidy. Z uwagi na miejsce problemu, najlepiej, by było to profesjonalne zwalczanie mrówek przy pomocy odpowiednich technik dezynsekcji. Oto sposoby jak pozbyć się mrówek raz na zawsze!

plaga mrówek w kuchni

Sposoby na zwalczanie mrówek poprzez trutkę pokarmową

Środki chemiczne stosowane w zwalczaniu mrówek w kuchni to preparaty insektobójcze o działaniu kontaktowo lub żołądkowym. Przykładowo trutka pokarmowa ma zapach i konsystencję, które zachęcają owady do żerowania. Przenoszą je też do pozostałych insektów znajdujących się w kryjówce.

Jak pozbyć się mrówek? Jest to całkiem proste. Należy wymieszać preparat z pożywieniem, które ma za zadanie je zwabić. Trzeba jednak zachować ostrożność i rozłożyć taką przynętę w miejscu niedostępnym dla dzieci i zwierząt domowych, które mogłyby nieświadomie zjeść środek chemiczny.

Jak pozbyć się mrówek – metoda żelowa i inne metody

Preparaty chemiczne do zwalczania mrówek przeznaczone do użytku w warunkach domowych dostępne są w formie pułapek z trutkami. Profesjonalne zwalczanie mrówek również wykorzystuje takie środki.

plaga mrówek w kuchni

Zwykle występują one pod postacią profesjonalnego żelu, który jest pobierany przez mrówki i przenoszony do gniazda. Tam jest on spożywany przez inne owady, co doprowadza do eliminacji całej kolonii. Żel jest rozprowadzany w miejscach niewidocznych dla dzieci i trudno dostępnych. To przezroczysty preparat ze środkiem owadobójczym. Jego czas przydatności wynosi około 4-5 miesiące od momentu rozłożenia. W swoim składzie ma substancję tzw. bitrex, która jest odbierana przez ludzi i zwierzęta domowe jako niesmaczna (gorzka lub słona), co zmniejsza ryzyko zjedzenie żelu na mrówki przez małe dzieci czy pupili.

Można również zastosować inne profesjonalne metody dezynsekcji mrówek tj.:

  • spraye odstraszające
  • proszek na mrówki (trutka pokarmowa)
  • granulat na mrówki (trutka pokarmowa)
  • żele (trutka pokarmowa)
  • oprysk
  • zamgławianie Ultra Low Volume
  • metody IPM

Jak zapobiegać nawrotom problemu?

Teraz już wiesz, jak pozbyć się mrówek. Pora na podpowiedź, jak uchronić się przed ich kolejną inwazją. Podstawowym sposobem na uniknięcie ponownego wtargnięcia mrówek do domu jest uszczelnienie dziur i szczelin, przez które wchodzą one do wnętrza

W tym celu warto przyjrzeć się dokładnie szlakom mrówek, zanim rozpocznie się ich zwalczanie. Zwykle idą one gęsiego jedna za drugą (komunikują się za pomocą zapachu), dlatego łatwo jest zlokalizować miejsce, przez które przedostają się do domu.

Najczęściej są to nieszczelne okna lub drzwi, miejsca pod parapetami, przewody wentylacyjne, pęknięte posadzki itd. Czasami w celu odkrycia takiego miejsca trzeba rozmontować szafki kuchenne lub odsunąć lodówkę. Szczeliny należy dokładnie uszczelnić, aby zamknąć mrówkom drogę do domu. Wystarczy użyć silikonu, akrylu lub pianki montażowej. 

W celu uniknięcia problemu z mrówkami w przyszłości, pamiętaj o zamykaniu produktów spożywczych w szczelnych opakowaniach i regularnym opróżnianiu śmietnika. Jeśli mimo to w kuchni pojawią się insekty, wypróbuj naturalnych metod ich odstraszania. Gdy to nie pomoże, skorzystaj z pomocy firmy dezynsekcyjnej zajmującej się profesjonalną dezynsekcją, by szybko uporać się z problemem i skutecznie zwalczyć mrówki w kuchni.


Zaufaj nam jak setki innych zadowolonych klientów!