W Twojej kuchni pojawiły się niewielkie, srebrzyste owady latające? Z dużym prawdopodobieństwem to mole spożywcze! Wiele osób zastanawia się jak się pozbyć moli spożywczych i nic w tym dziwnego. Mimo niegroźnego i subtelnego wyglądu mole spożywcze mogą skutecznie zniszczyć wszystkie zapasy, a ich plaga może być szczególnie trudna do usunięcia. Czy wiesz, jak wygląda mol spożywczy i jak zwalczyć mole spożywcze? Wyjaśniamy!

Jak wygląda mól spożywczy?

Mole spożywcze występują w dwóch formach. Zanim mól uniesie się w powietrze na lekkich, srebrnych skrzydłach ma postać pełzające larwy o niepohamowanym apetycie. W polskich kuchniach najczęściej można spotkać dwa gatunki moli spożywczych: mklika mącznego i spichrzanka. Warto jednak podkreślić, że skategoryzowano ponad 1000 gatunków moli.

Dorosły mól spożywczy wygląda niemal identycznie jak mól odzieżowy. Odróżniają je jednak upodobania spożywcze. Mole, które bytują w kuchennych szafkach i spiżarniach, odżywiają się zazwyczaj produktami mącznymi, ale również kaszami, ryżem i innymi niezabezpieczonymi produktami spożywczymi. Mają biała, srebrną lub szaro-brunatną barwę. U dorosłych osobników wprawne oko obserwatora dostrzeże również drobne wzory na skrzydłach.

Larwy moli spożywczych mają postać małej gąsienicy o długości od kilku do kilkudziesięciu milimetrów. Larwy znaleźć można w produktach sypkich: kaszy, płatkach, makaronach, ziarnach, mące, w pieczywie, suszonych grzybach i owocach itp. Jeżeli chcesz wiedzieć, jak pozbyć się moli w pierwszej kolejności zlokalizuj ich gniazdo.

Jak znaleźć gniazdo moli spożywczych?

Wiesz już, jak wygląda mol spożywczy, ale czy wiesz, gdzie go szukać? Mole spożywcze najczęściej bytują w szafkach kuchennych i spiżarniach. Odpowiednie warunki dla rozwoju ich populacji to brak mocnego światła, suche powietrze, umiarkowane ciepło, szczeliny i zakamarki oraz niezabezpieczone produkty spożywcze. Gwiazd moli szukaj zatem na samym końcu szafek kuchennych i w zakamarkach spiżarni. Jak wytępić mole spożywcze z tych miejsc?

Jak zwalczyć mole spożywcze?

Wiele osób zastanawia się jak wytępić mole spożywcze domowym sposobem. Z doświadczenia wiemy jednak, że zdecydowana większość domowych metod jest zawodna. Wynika to z faktu obecności larw moli spożywczych, które nawet po usunięciu owadów fruwających, wkrótce przepoczwarzają się w szkodniki zdolne do latania i przemieszczania się w inne miejsca. Do popularnych metod na mole spożywcze zalicza się klejące pułapki, jednak działają one jedynie na latające mole spożywcze i są rozwiązaniem doraźnym, które nie usuwa źródła problemu.

Jedną z najskuteczniejszych metod poza pozbyciem się zawartości szafek kuchennych jest profesjonalna dezynsekcja Warszawa. Jeżeli i Ty masz problem z pozbyciem się uporczywych moli spożywczych lub równocześnie zmagasz się z plagą moli odzieżowych – zachęcamy do kontaktu Oferujemy skuteczne i bezpieczne formy dezynsekcji różnego rodzaju szkodników, pasożytów i innych, problematycznych owadów, w tym moli spożywczych w domach, lokalach gastronomicznych i przedsiębiorstwach spożywczych.

Do trwałej eliminacji moli spożywczych i jednocześnie zabezpieczenia się przed ich powrotem niezbędna będzie pomoc profesjonalisty. Dzięki doświadczeniu i dostępowi do nowoczesnych środków dezynsekcyjnych naszym Klientom proponujemy obszerny katalog rozwiązań, które dopasowujemy do indywidualnych potrzeb. Zachęcamy do kontaktu!