Zmagasz się z uporczywym problemem gryzoni w Twoim domu, sklepie, lub ogrodzie? W ich wytępieniu może pomóc skuteczna deratyzacja. W tym artykule wyjaśnimy, na czym polega deratyzacja i jakie sposoby tępienia szkodników są stosowane. Zobacz, z czego warto skorzystać!

Zmagasz się z uporczywym problemem gryzoni w Twoim domu, hotelu magazynie, sklepie lub ogrodzie? W ich wytępieniu może pomóc skuteczna deratyzacja. W tym artykule wyjaśnimy, na czym polega deratyzacja i jakie sposoby tępienia szkodników są stosowane. Zobacz, z czego warto skorzystać!

Co to jest deratyzacja?

Według ogólnej definicji, pod pojęciem deratyzacja można rozumieć zwalczanie gryzoni z wykorzystaniem preparatów chemicznych, środków fizycznych i metod biologicznych. Deratyzację przeprowadza się nie tylko na myszach i szczurach, ale również wszelkich innych gryzoniach – kunach, kretach, nornicach i pozostałych, małych zwierzętach, które można uznać za szkodniki.

Ich żerowanie prowadzi do zanieczyszczenia żywności i wody, do rozprzestrzeniania chorób i pasożytów, a także do powstania różnych innych szkód. Do naszych specjalizacji zaliczane jest bezpieczne, dyskretne i skuteczne:

Deratyzacja to przeprowadzane jednorazowo lub cyklicznie zabiegi, które mają na celu zapobieganie rozwojowi populacji myszy, szczurów i innych gryzoni w przestrzeniach prywatnych i firmowych.

Obecność tych szkodników powoduje zagrożenie epidemiczne, ponieważ zwierzęta te przenoszą różne choroby i pasożyty. Zanieczyszczają one też pożywienie i wodę, prowadząc często do strat materialnych.

Gryzonie przegryzają instalację elektryczną i plastikowe elementy, co może doprowadzić do awarii maszyn i pojazdów. Dlatego, gdy w otoczeniu pojawią się te zwierzęta, należy bezzwłocznie rozpocząć proces ich eliminacji.

Obecność szczurów i myszy przywodzi na myśl brak odpowiedniej higieny sanitarnej. Dlatego deratyzacja jest obowiązkowa dla wszystkich osób zarządzających nieruchomościami, na których terenie pojawiła się plaga gryzoni.

Odszczurzanie należy przeprowadzać 4 razy w roku, by nie dopuścić do sytuacji, gdy populacja szczurów lub myszy znacznie zwiększy swoją liczebność. Trzeba mieć na uwadze fakt, iż zwierzęta te są bardzo inteligentne i wyjątkowo płodne. Dlatego w sprzyjających warunkach nie potrzebują wiele czasu do tego, by rozmnożyć się. Stanowią więc naprawdę poważny problem oraz zagrożenie dla zdrowia i mienia mieszkańców.

Deratyzator – kto to jest i czym się zajmuje?

Skoro wiesz już, co to jest deratyzacja, warto również przybliżyć również arkana zawodu osoby, która ją przeprowadza. Deratyzator to osoba, która przeprowadza deratyzację. Jednak to specjalista, który nie tylko fizycznie rozkłada trutki na szczury, wykonuje opryski, zamgławianie ULV czy rozlokowuje pułapki na szczury i myszy, ale również ocenia poziom plagi szkodników i uwzględniając ich charakterystykę, dopasowuje skuteczne środki deratyzacyjny inaczej gryzoniobójcze.

Jest to zatem osoba, która poza dostępem do specjalistycznych środków do deratyzacji i narzędzi, musi być świetnie wyszkolona i dysponuje gruntowną, specjalistyczną wiedzą z zakresu działania w branży DDD (dezynsekcja, deratyzacja, dezynfekcja).

Zabiegi przeprowadzane przez specjalistów ds. deratyzacji charakteryzują się wysoką skutecznością i brakiem negatywnego wpływu na otoczenie. Jest to ważne zwłaszcza wtedy, gdy deratyzacja przeprowadzana jest w domu, restauracji, przedszkolu, szkole lub placówce medycznej. W takich miejscach niezwykle istotne jest zachowanie maksimum bezpieczeństwa.

Deratyzator nie tylko podejmuje strategiczne decyzje, jeśli chodzi o dobranie metody zwalczania i zastosowanego środka gryzoniobójczego. Potrafi też odróżnić poszczególne gatunki szkodników, np. rozróżnić ślady obecności myszy od szczurów. Dobrze orientuje się w działaniu wybranych preparatów do deratyzacji, pułapek, lepów i klatek żywołownych, wie, jak je efektywnie rozmieścić.

Deratyzator ma też na uwadze bezpieczeństwo domowników oraz ich czworonożnych pupili. Doskonale więc zna najważniejsze zasady deratyzacji szczurów i myszy.

Co to właściwie jest i na czym polega odszczurzanie? Warto znać jego najważniejsze etapy.

Deratyzacja – na czym polega?

Na czym polega deratyzacja? Jest to złożony proces, który rozpoczyna się oceną problemu. Następnym etapem jest opracowanie strategii zwalczania, określenie środków deratyzacyjnych i metod, które deratyzator zamierza zastosować w tym konkretnym przypadku.

Zasadniczą częścią deratyzacji są zabiegi mające na celu eliminację gryzoni, czyli rozkładanie trutek w karmnikach deratyzacyjnych, pułapek na szczury, pułapek na myszy, klatek żywołownych, lepów na gryzonie itd., a następnie usuwanie martwych zwierząt i uszczelnianie lokalu, by nie przedostały się do niego z powrotem.

Odszczurzanie jest więc procesem kompleksowym, wymagającym odpowiedniego przygotowania i zakończenia.

Odszczurzanie polega na zastosowaniu metody zwalczania gryzoni dopasowanej do rodzaju problemu (gatunku szkodnika: myszy, szczurów, kretów lub kun).

Do często wykorzystywanych technik deratyzacji zalicza się:

  • metodę IPM, czyli połączenie wszystkich dostępnych metod deratyzacji (fizycznych, biologicznych, chemicznych i mechanicznych) dla jeszcze lepszego i kompleksowego zwalczania szkodników z jednoczesną maksymalną redukcją ich nawrotów. To technika zapewniająca optymalne efekty i duże bezpieczeństwo (szczególnie ważne dla dzieci i zwierząt domowych);
  • stosowanie trutek (trutki gazowe na krety oraz dla innych gryzoni kostki lub bloczki woskowe, żel w tubie, pasta w saszetkach, granulaty, zatruta woda, zatrute ziarno), karmników z trutką dla myszy i szczurów;
  • wykorzystywanie pułapek, lepów, klatek żywołownych lub chwytaczy;
  • wykorzystywanie odstraszaczy (skuteczne na krety).
  • suchy lód do nor gryzoni

Jak przebiega proces deratyzacji?

Przebieg procesu deratyzacji uzależniony jest od wykorzystywanej metody. Skuteczne odszczurzanie najczęściej wymaga stworzenia planu dopasowanego do metody zwalczania szczurów i myszy.

Deratyzator zajmuje się przygotowaniem trutek gryzoniobójczych, karmników deratyzacyjnych, pułapek, a także rozkładaniem środków i akcesoriów eliminujących szczury z otoczenia.Na tym właśnie polega deratyzacja.

Jak przebiega? Po umieszczeniu pułapek i innych elementów potrzebnych do zwalczania gryzoni na terenie obiektu, proces odszczurzania może się rozpocząć. Szczury, myszy, kuny i krety w trakcie żerowania pobierają pokarm z trutką podłożoną przez deratyzatora.

Rozkładanie pułapek to deratyzacja mechaniczna. Mogą to być pułapki sprężynowe lub żywołowne, które pomagają odłowić zwierzęta bez stwarzania niebezpieczeństwa dla zwierząt domowych i ciekawskich dzieci.

Do metod chemicznych należy zwalczanie gryzoni przy pomocy środków chemicznych, czyli trucizny w formie pokarmu.

Do sposobów biologicznych zalicza się wykorzystanie naturalnych wrogów szczurów i myszy.

Warto mieć na względzie, że efekt tych zabiegów może nie być natychmiastowy, tak jak ma to miejsce w przypadku dezynsekcji. Po rozłożeniu trutek, rozstawieniu karmników deratyzacyjnych (tuneli) i wykorzystaniu innych metod deratyzacyjnych, zwierzęta pobierają zatrute substancje, co wiąże się z określonym czasem żerowania, tym bardziej, że trutki działają z opóźnieniem kilkudniowym.

Może upłynąć kilka tygodni (zwykle 2-3 tygodnie), zanim cała populacja zostanie objęta zabiegiem deratyzacji i będzie miała kontakt z trutką. Szczury aktywnie przemieszczają w poszukiwaniu żywności i wody, jednocześnie pobierając trutki do deratyzacji.

Gryzonie będą stopniowo poddawane działaniu preparatów, dlatego są likwidowane falami, sukcesywnie. Dlatego do skutecznej deratyzacji poza dostępem do specjalistycznych metod i usług firm DDD, niezbędny jest czas.

Jeżeli chcesz wiedzieć, ile kosztuje deratyzacja – zachęcamy do bezpośredniego kontaktu lub sprawdzenia pełnej oferty: deratyzacja Warszawa. W firmie deratyzacyjnej Prusator, deratyzacja myszy i szczurów zaczyna się już od 420 złotych!


Zaufaj nam jak setki innych zadowolonych klientów!