Biedronka azjatycka – ugryzienie i objawy. Czy są groźne? >
Biedronka azjatycka to gatunek chrząszcza z rodziny biedronkowatych. Pochodzi z Azji i od wielu lat stopniowo powiększa zasięg swojego występowania. Populacja biedronki arlekin powiększa się w szybkim tempie. Czy owady te mogą stanowić zagrożenie dla zdrowia i bezpieczeństwa ludzi? Przekonaj się, czy biedronki azjatyckie są niebezpieczne!
Jak wygląda biedronka azjatycka?
Biedronka azjatycka swoim wyglądem nieco przypomina naszą rodzimą biedronkę siedmiokropkę. To płaski, niewielki owad o wymiarach ciała 5-8 mm długości i 5 mm szerokości. Ma 3 pary odnóży oraz skrzydła pod pokrywami. Główną różnicą jest rysunek widoczny na zewnętrznej części pokryw. Obserwuje się bardzo zmienne ubarwienie pokryw – są to różne warianty plamistych wzorów z kolorem pomarańczowym, czerwonym i czarnym. Odmiany barwne mogą mieć aż do 23 kropek. Niektóre są ich całkowicie pozbawione.
Jak odróżnić biedronkę azjatycką od biedronki siedmiokropki? Mają one charakterystyczny biały lub czarny rysunek na czarnym, lub białym przedpleczu. Plama ta wyglądem przypomina literę M i jest doskonale widoczna na kontrastowym tle.
Biedronka azjatycka – czy jest groźna?
Biedronki azjatyckie początkowo były używane do walki z mszycami jako ich naturalny wróg. Z czasem okazało się, że są one gatunkiem wyjątkowo ekspansywnym. Doskonale radzą sobie w niemal każdym środowisku. Stanowią groźną konkurencję dla rodzimych gatunków biedronek.
Zaniepokojona biedronka może wydzielać ze swoich odnóży trującą żółtą substancję. To kokcinellina, która pomaga owadowi w sytuacji zagrożenia, np. gdy zostanie złapany przez ptaka. Płyn ten wydzielany jest przez pory stawów udowo-goleniowych. Może być drażniący dla ludzi, gdy ma kontakt ze śluzówką lub uszkodzoną skórą.
Czy biedronka azjatycka gryzie?
Biedronki azjatyckie znane są z tego, że mają mocny aparat gębowy. Czasami go używają do gryzienia. Zazwyczaj ich ukąszenie nie powoduje żadnych objawów – jest bezbolesne i nie pozostawia trwałych śladów na skórze. Jesienią biedronki te grupują się w różnych miejscach, np. na ścianach domu lub na parapecie – wtedy łatwo się na nie natknąć i przypadkowo narazić się na ugryzienie.
Jak wygląda ugryzienie biedronki azjatyckiej? Zdjęcia
Miejsce ugryzienia jest dobrze widoczne. Na skórze zostaje wtedy wyraźna czerwona grudka. Jeśli się ją rozdrapie, może to doprowadzić do zainfekowania rany. Skóra w tym miejscu staje się wtedy bardziej zaogniona i tkliwa.
W okolicy ukąszenia może pojawić się zaczerwienienie i obrzęk lub samo zaczerwienienie. Zwykle obszar skóry z objawami stanu zapalnego ma w takiej sytuacji wyraźne brzegi. Może być mniejszy lub większy, nawet kilkucentymetrowy. Nieregularny kształt sprawia, że odczyn przypomina plamy. Zabarwienie jest jednolite na całej powierzchni. W miejscu, w którym aparat gębowy przeciął skórę, znajduje się krostka. Odczyn powstaje zwykle wtedy, gdy dana osoba ma alergię na ugryzienia tego gatunku biedronki.
Objawy ugryzienia biedronki azjatyckiej
Ugryzienie daje specyficzne objawy, przede wszystkim zaczerwienienie i pieczenie skóry. Ukąszenia biedronki mogą też powodować odczyn alergiczny. Jak do tej pory wyizolowano 2 alergeny biedronki azjatyckiej znajdujące się w jej hemolimfie. Osoby uczulone mogą reagować w różny sposób na ugryzienie biedronki azjatyckiej. Do najczęstszych objawów należą:
- zaczerwienienie i obrzęk,
- obrzęk naczynioruchowy twarzy,
- zapalenie spojówek,
- katar alergiczny,
- świąd,
- pokrzywka;
- trudności z oddychaniem.
Biedronka azjatycka nie jest owadem agresywnym, który szuka kontaktu z człowiekiem. Gryzie jedynie w sytuacji zagrożenia, czyli np. po przypadkowym ściśnięciu. Niekiedy w miejscu ugryzienia pojawia się zaczerwienienie i obrzęd, którym czasami towarzyszą inne objawy takie jak ból, pieczenie, świąd, katar i duszności. Takie symptomy częściej zgłaszają alergicy i osoby chore na astmę.
Jak leczyć ugryzienie biedronki azjatyckiej?
Wiosną i jesienią podczas prac ogrodowych, w czasie spaceru, a także w domu – również zimą – można napotkać w swoim otoczeniu biedronkę azjatycką. Gdy przypadkowo zostanie ściśnięta lub wystraszy się czegoś, może spróbować ugryźć człowieka. Jej aparat gębowy jest dostatecznie silny, by uszkodzić skórę. Warto więc wiedzieć, co robić w takiej sytuacji. Po ugryzieniu biedronki azjatyckiej należy dokładnie oczyścić miejsce ukąszenia przy pomocy wody i mydła. Gdy wystąpi reakcja alergiczna opisana powyżej, należy jak najszybciej zasięgnąć pomocy lekarza.
Doraźnie można sobie pomóc, przykładając do skóry chłodne kompresy. Jeśli ból jest wyjątkowo dokuczliwy, dopuszcza się stosowanie środków przeciwbólowych dostępnych bez recepty. Niektórzy sięgają po leki przeciwhistaminowe, które pomagają złagodzić objawy alergii. Warto powstrzymać się od drapania, ponieważ to tylko dodatkowo podrażni skórę w miejscu ugryzienia.
Jak pozbyć się biedronek azjatyckich?
Biedronki azjatyckie mogą niszczyć uprawy, podgryzając owoce. Oprócz tego stanowią realne zagrożenie dla innych gatunków z rodziny biedronkowatych, np. dla rodzimej biedronki siedmiokropki, ponieważ intensywnie się rozmnażają, mają po kilka pokoleń w roku i szybko zajmują jej środowisko. Dlatego bardzo ważne jest stosowanie różnorodnych metod do kontrolowania liczebności ich populacji.
Aby zwalczanie było efektywne, warto skorzystać ze wsparcia profesjonalnej firmy DDD zajmującej się dezynsekcją. W ramach działań prewencyjnych należy zadbać o uszczelnienie wszelkich otworów, przez które insekty te mogą przedostać się do domów i innych wnętrz. Z uwagi na to, że biedronki lubią przebywać w większych skupiskach, można je usuwać z powierzchni za pomocą odkurzacza.
Biedronka azjatycka uznawana jest w Polsce jako gatunek inwazyjny. Biedronki te stanowią zagrożenie dla upraw, dla innych gatunków owadów biedronkowatych oraz dla ludzi. Owad ten może ugryźć człowieka. W miejscu ukąszenia czasami pojawia się reakcja alergiczna. Występuje wtedy ból i zaczerwienienie oraz świąd, a niekiedy także inne objawy takie jak katar, zapalenie spojówek i trudności z oddychaniem dlatego warto ich unikać lub skutecznie zwalczać.
Jeśli problem ze szkodnikami występuje w Warszawie i jej okolicznych miejscowościach zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą https://prusator.pl lub skontaktuj się z nami od poniedziałku do piątku w godzinach 7:00-21:00 oraz w soboty od 9:00-15:00. Zadzwoń pod numer: 794-134-000 i ciesz się przestrzenią wolną od szkodliwych insektów i gryzoni.
Zaufaj nam jak setki innych zadowolonych klientów!
Jeśli problem ze szkodnikami występuje w innych miastach Polski nasi PARTNERZY lub FIRMY DDD Z RANKINGU chętnie Ci pomogą! Zapraszamy po szczegóły.
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.