Zmagasz się z inwazją niechcianych owadów? Aby je zwalczyć, musisz zlokalizować ich gniazdo. Skąd wychodzą prusaki i skąd się biorą w Twoim domu? Wyjaśnimy, które miejsca na Twojej przestrzeni – w domu, biurze, sklepie są szczególnie atrakcyjne dla karaluchów. Dowiesz się również, jak się ich pozbyć. Sprawdź!

Skąd wychodzą prusaki?

Prusaki, inaczej karaluchy niemieckie, to jedne z najbardziej niechcianych szkodników, które mogą pojawić się w naszych domach. Wyróżnia je niesłychana wytrzymałość. Są niezwykle trudne do zwalczenia. W domach prusaki pojawiają się np. wtedy, gdy mieszkańcy nie przykładają zbyt dużej uwagi do porządku. Jednak czasami ich obecność jest dziełem przypadku – mogą przejść z innego domu lub zostać przyniesione. Ale skąd właściwie wychodzą prusaki i co można zrobić, aby ich uniknąć?

W budynkach w zabudowie szeregowej i domach wielorodzinnych prusaki sprawnie przemieszczają się między poszczególnymi mieszkaniami poprzez kratki wentylacyjne, piony rur, elewacje.

Dlatego często nie da się określić, skąd przywędrowały. Najczęściej wychodzą w nocy i nad ranem z szafek i różnych zakamarków w kuchni, łazience lub spiżarni. Chętnie przebywają w miejscach, gdzie składowane są odpadki – np. pod koszem na śmieci lub w altance śmietnikowej. Mogą też zostać przyniesione na meblach, odzieży i innych przedmiotach. Dlatego każdy, kto zauważy prusaki w domu, powinien jak najszybciej zareagować. Aby zwalczanie prusaków było skuteczne, trzeba rozpocząć je jak najszybciej.

Prusaki w środowisku naturalnym

Prusaki to gatunek owadów z rodziny karaczanów, który pochodzi z Europy Wschodniej. W dzikiej przyrodzie występują w lasach, łąkach i innych naturalnych siedliskach, ale z czasem zaczęły również zasiedlać ludzkie domy. Przyczyną tego był przede wszystkim handel i transport, który umożliwia przenoszenie tych owadów na różne obszary świata.

Prusaki są bardzo wytrzymałymi owadami. Potrafią przetrwać w bardzo trudnych warunkach, bez pożywienia czy wody nawet do miesiąca, a sama woda jest dla nich jedynie dodatkiem do życia, a nie warunkiem koniecznym do przetrwania.

Prusaki są owadami, które żyją w koloniach. Samica składa w szczelinach jaja, które po wykluciu się przekształcają się w nimfy. Następnie larwy przechodzą przez kilka stadiów rozwoju, zanim w końcu osiągną dorosły, płciowy stan. Proces ten może trwać od kilku miesięcy do kilku lat, w zależności od warunków środowiskowych. Skoro naturalnym miejscem bytowania prusaków jest środowisko naturalne, skąd ich obecność w Twoim domu?

skąd się biorą prusaki

Czy prusaki mogą stanowić zagrożenie dla zdrowia?

Obecność prusaków w domu zwykle wywołuje u ludzi niepokój. Reakcja ta jest jak najbardziej uzasadniona, ponieważ szkodniki te stanowią realne zagrożenie.

Prusaki nie gryzą, ale roznoszą choroby, co może okazać się dużym problemem z uwagi na ich tempo rozmnażania i łatwość przemieszczania się. Zanieczyszczanie otoczenia odchodami prusaków może powodować dolegliwości zdrowotne, przede wszystkim ze strony układu pokarmowego. Wynika to z faktu, iż najczęściej przebywają one w kuchni i mogą przedostać się do produktów spożywczych. 

Szkodliwość prusaków i ryzyko związane z ich obecnością polega też na przenoszeniu chorobotwórczych drobnoustrojów. W miejscach ich bytowania czasami znajdują się bakterie, wirusy i grzyby, które mogą zostać rozwleczone przez prusaka. Owady te przenoszą także pasożyty.

Gdzie najczęściej przebywają prusaki w domu?

Szkodniki najchętniej odwiedzają kuchnię i spiżarnię, czyli miejsca, gdzie znajdują one dobre warunki do życia. Jest to przede wszystkim odpowiednio wysoka temperatura otoczenia oraz dostęp do pożywienia i wody. Dlatego wszelkie zakamarki na półkach, pod listwami i meblami, w okolicy szafki z koszem na śmieci to miejsca, w których może zadomowić się prusak. 

Interesującym faktem jest to, że w przypadku braku resztek pożywienia prusaki mogą odżywiać się substancjami, które nie kojarzą się z jedzeniem. Mydło, pasta do zębów, pozostałości naskórka znajdujące się w łazience – wszystko to może stać się pokarmem dla prusaków w domu

Warto przy tym zwrócić uwagę na to, że omawiany gatunek często mylony jest z karaluchem. Aby mieć pewność co do tego, jaki owad zadomowił się w domu, należy dokładnie mu się przyjrzeć. Jak odróżnić prusaka od karalucha? Oba szkodniki mają podobny tryb życia i sposób odżywiania. Karaluch jest znacznie większy od prusaka, a jego pancerz jest ciemnobrązowy w odróżnieniu od żółtawego koloru karaczana prusaka.

prusaki w domu

Prusaki w domu – skąd się biorą?

Istnieje kilka przyczyn, dla których prusaki mogą pojawić się w naszych domach. Jednym z powodów może być brak czystości i higieny w otoczeniu. Pozostawione resztki jedzenia, okruchy za szafką, porozrzucane śmieci i resztki obiadu przy koszu na śmieci… Prusaki lgną do resztek jedzenia, brudnych naczyń i zanieczyszczeń, więc jeśli nie utrzymujemy porządku, możemy stworzyć im świetne warunki do rozwoju populacji.

Innym powodem pojawienia się ich w Twoim domu mogą być nieszczelne okna, drzwi i inne otwory, przez które karaczany prusaki mogą dostać się do pomieszczenia (np. od sąsiadów).

Wiesz już, czym charakteryzują się karaluchy, skąd się biorą w Twoim domu i co stanowi ich główne źródło pożywienia. Teraz sprawdź, jak się ich pozbyć!

Porady dotyczące usuwania prusaków z domu – domowe sposoby

Gdy w swoim otoczeniu natkniesz się na karalucha lub prusaka, z pewnością poczujesz potrzebę uwolnienia się od tych nieproszonych gości. Tradycyjne sposoby walki z prusakami w domu mogą okazać się niewystarczające w przypadku większej inwazji tych szkodników. 

Do popularnych sposobów zwalczania prusaka należy umycie powierzchni i zakamarków w kuchni roztworem amoniaku i rozsypanie proszku do pieczenia wymieszanego z cukrem. Oprócz tego niektórzy stosują inne sposoby. Trzeba mieć jednak na uwadze to, że lepy lub samodzielnie skonstruowane pułapki z fusów kawy, lub piwa działają na niewielką liczbę prusaków. Gdy jest ich więcej – a zwykle ich liczebność jest imponująca – metody domowe mogą być jedynie środkiem doraźnym i tymczasowym. Takie sposoby zwalczania charakteryzują się niewielkim zasięgiem działania.

Aby skutecznie usunąć szkodniki, warto najpierw przekonać się, skąd wychodzą prusaki, by móc zidentyfikować bezpośrednie źródło problemu. Wtedy możliwa jest eliminacja gniazda oraz dokładne wyczyszczenie powierzchni. Najczęściej stosuje się zamgławianie ULV (tzw. zimną mgłę) i metody żelowe (specjalna trutka w formie żelu). Dzięki odpowiedniemu doborowi metody zwalczania, trucizna jest aplikowana do szczelin lub podawana w taki sposób, by nawet pojedynczy prusak mógł zanieść ją do gniazda. 

Pamiętaj, że skuteczne pozbycie się prusaków z domu wymaga zastosowania zaawansowanych środków i profesjonalnych metod. Najlepiej powierzyć to zadanie fachowcom zajmującym się dezynsekcją. Zadbają o to, by usunąć z otoczenia każdego przedstawiciela gatunku prusaka oraz zlikwidować ich gniazda. Dzięki temu w bezpieczny sposób pozbędziesz się kłopotliwych gości ze swojego domu. 

Jak się pozbyć prusaków?

Jak można walczyć z prusakami? Przede wszystkim należy utrzymywać czystość i higienę w otoczeniu. Należy regularnie sprzątać kuchnię  i unikać gromadzenia się resztek jedzenia czy śmieci. Warto również szczelnie uszczelniać drzwi i okna, aby uniemożliwić prusakom dostanie się do pomieszczenia. Jeżeli mieszkasz w budynku w zabudowie szeregowej lub domu wielorodzinnym, karaluchy mogą przedostawać się od sąsiadów kratkami wentylacyjnymi – czasami warto je zakleić.

Jedynym słusznym rozwiązaniem na to, jak pozbyć się prusaków, karaluchów i innych niechcianych owadów jest skorzystanie z usług doświadczonej firmy z branży DDD. Domowe sposoby na prusaki są zawodne (proszek do pieczenia, ogólnodostępne spreje, pułapki itp.).

Prusaki – skąd wychodzą, gdzie najczęściej zakładają gniazda, czym się żywią? Doświadczony specjalista od dezynsekcji bez trudu rozwieje wszelkie wątpliwości i pomoże w dopasowaniu najskuteczniejszej metody zwalczania owadów: IPM, oprysk, zamgławianie, ozonowanie itp. W Prusator od lat świadczymy skuteczne i dyskretne usługi. Zachęcamy do sprawdzenia oferty dezynsekcji. Do naszych specjalizacji zaliczane są również inne usługi z branży DDD.