W Twoim domu pojawiły się robaki i nie wiesz, z jakim gatunkiem masz do czynienia? Koniecznie zapoznaj się z naszym artykułem, który wyjaśnia dokładnie, jak wyglądają karaluchy, a także czym właściwie różnią się od prusaków.

Jak wygląda karaluch domowy?

Karaluchy i prusaki to owady, które mogą czasem pojawić się w domach oraz mieszkaniach. Istnieje jednak między nimi wiele różnic, dzięki którym łatwiej jest określić, z którym właściwie robakiem mamy problem. Wiedza na temat tego, który gatunek owadów zasiedlił się w naszym domu, pozwoli na znacznie szybsze znalezienie skutecznego rozwiązania.

Jak wygląda karaluch i prusak? Karaluchy mają twarde, błyszczące pancerze oraz aż trzy pary odnóży. Umożliwia im to niezwykle szybkie przemieszczanie się po różnych powierzchniach. Zarówno samce, jak i samice występują w kolorze ciemnobrązowym i mogą mieć nawet do trzech centymetrów. Cechą charakterystyczną u samców są dość dobrze rozwinięte skrzydła, które zakrywają pancerz; w przypadku samic nie występują one praktycznie w ogóle. Karaluchy mogą łatwo przystosować się do panującego klimatu. Zdarza się, że przebywają w piwnicach oraz kanałach, zatem niestraszna jest im wilgoć czy zimno. Z powodzeniem odnajdą się także w ciepłych przestrzeniach – możliwe jest, że w poszukiwaniu pożywienia wejdą nawet do łóżka!

Prusaki są z kolei nieco mniejsze – dorosłe osobniki mają zaledwie 1,5 cm. Owady te odznaczają się jasnobrązowym kolorem z dwoma ciemnymi pasami na pancerzu. Nie mają żadnych skrzydeł, niezależnie od płci. W przeciwieństwie do karaluchów, prusaki nie znoszą zimna – stąd też najpopularniejszym domowym sposobem na to, by się ich pozbyć, jest znaczące wyziębienie domu. Prusaki przebywają wyłącznie w ciepłych pomieszczeniach, dzięki czemu dość łatwo jest znaleźć ich kryjówkę.

jak wyglądają prusaki

Jak wyglądają prusaki?

Jeśli zdarzyło Ci się spotkać w swoim domu biegające po podłodze owady i obawiasz się inwazji szkodników, należy zacząć od zweryfikowania nieproszonego gościa. Na początek warto odpowiedzieć sobie na pytanie, jak wyglądają prusaki. Są to owady o długości ciała nieprzekraczającej 13 mm. Mają 3 pary odnóży zakończonych haczykami i przylgami, które umożliwiają karaczanom sprawne przemieszczanie się, w tym poruszanie po pionowych powierzchniach. 

Jak wyglądają prusaki? Samiec ma 2 ciemne pręgi na przedpleczu. Jego pokrywy są dłuższe niż odwłok, a ukryte pod nimi skrzydła są dość dobrze rozwinięte.

Szkodniki nie używają ich do latania, natomiast pełnią one funkcję spadochronu podczas spadania z wysokości. Na głowie owada znajdują się 2 długie, ruchliwe czułki. Karaczan prusak ma brunatnożółtą barwę, co pomaga mu ukryć się w zakamarkach domu. Ciało jest elastyczne, dzięki czemu owady te mogą przeciskać się przez cienkie szczeliny. To z kolei zawdzięczają elastycznej chitynie, skórze prusaków.

Czym się różni prusak od karalucha? 

Okazuje się, że mimo pozornego podobieństwa gatunki owadów można od siebie odróżnić na podstawie ich zewnętrznego wyglądu. Aby bez trudu rozróżnić prusaka od karalucha, należy dokładnie przyjrzeć się szkodnikowi. Karaluchy to duże owady – długość ich ciała wynosi nawet 20-30 mm, czyli maksymalnie 15 mm więcej niż mierzą dorosłe prusaki. Różnią się też od nich barwą pancerza. Karaluchy są ciemnobrązowe lub czarne, natomiast prusaki mają kolor żółtobrązowy, rudawe.

Zazwyczaj są więc wyraźnie jaśniejsze, choć u różnych gatunków może występować pewne zróżnicowanie barwy pancerza. Jest to odmienne do tego, jak wyglądają prusaki. 

Wprawny obserwator zauważy też pewne różnice w budowie owadów. W przypadku prusaków można łatwo określić, gdzie kończy się głowa, a zaczyna tułów owada. Ciało karalucha jest słabiej zróżnicowane. Mimo tego, że odnóża u obu gatunków wyglądają podobnie, karaluchy nie przemieszczają się sprawnie po śliskich i pionowych powierzchniach.

Można też zaobserwować różnice fizjologiczne. Prusaki są odporne na chłód i giną dopiero wtedy, gdy temperatura jest niższa niż -2 stopnie Celsjusza, podczas gdy karaczany wymagają temperatury powyżej 5 stopni Celsjusza. Karaluchy rozmnażają się wolniej niż prusaki, więc liczebność ich populacji przyrasta w mniej zawrotnym tempie. Cykl reprodukcyjny prusaków trwa 3 miesiące – samica może złożyć jednorazowo 30 jaj w kokonie. Cykl rozwojowy karalucha trwa 6 do 12 miesięcy. W tym czasie samica składa około 15 jaj. Długość tego okresu w obu przypadkach zależy od wysokości temperatury – w chłodzie zajmuje więcej czasu.

jak wyglądają karaluchy

Jak skutecznie pozbyć się karaluchów i prusaków?

Obniżenie temperatury w mieszkaniu czy domu nie sprawdzi się niestety w przypadku karaluchów. Jak zostało wspomniane wyżej, owady te łatwo przystosowują się do okoliczności – w tym również temperatury. Jak zatem pozbyć się takich niepożądanych gości?
Najlepszym rozwiązaniem będzie dezynsekcja. Proces taki zakłada użycie wyłącznie specjalistycznych środków do tego, by całkowicie wyeliminować z danej przestrzeni karaluchy. Oferta dezynsekcji zakłada kompleksowe zwalczanie prusaków i karaluchów! Skorzystanie z pomocy specjalisty jest w atrakcyjnej cenie i może przynieść mieszkańcom ogromną ulgę. Użycie specjalnych preparatów to możliwość cieszenia się wolną od owadów przestrzenią już w kilka godzin od zamówienia specjalistów z firmy dezynsekcyjnej. Takie działanie może wyeliminować również problem z innymi robakami, które w wielu przypadkach mogą być całkowicie niewidoczne dla mieszkańców.