Rybiki cukrowe inaczej nazywane srebrzyki to jeden z najpopularniejszych i najczęściej spotykanych owadów w naszych domach. Choć rybiki cukrowe nie są groźne, to ich obecność bywa niebywale uciążliwa dla domowników. Są małe i bardzo zwinne, przez co też niezwykle trudne do złapania. Jesteś ciekaw jak w prosty i zarazem skuteczny sposób można pozbyć się srebrzyków, jednocześnie zapobiegając ich powrotowi? Podpowiadamy. 

Srebrzyki – charakterystyka rybików cukrowych

Rybik cukrowy (Lepisma saccharina) jest bezskrzydłowym owadem przynależącym do rodziny szczeciogonków,  o maksymalnej długości nie większej niż 10 mm. Jego charakterystyczną cechą jest srebrzysta łuska pokrywająca jego ciało oraz długie, nitkowate czułki. Dodatkowo rybki posiadają trzy szczecinki znajdujące się przy końcu odwłoka. Srebrzyki są niezwykle zwinne, szybkie, żyją około 4 lat i mogą wytrzymać rok bez pożywienia. Nie lubią światła, w związku z czym prowadzą one nocny tryb życia. Ciekawostką dla wielu z pewnością będzie fakt, iż srebrzyki do Europy trafiły wprost z tropików, stąd też ich upodobanie do ciepłych i wilgotnych miejsc. Powszechnie występują w mieszkaniach, domach, piekarniach oraz innych pomieszczeniach, gdzie panują warunki sprzyjające ich zagnieżdżaniu się.

Wbrew ogólnie panującym przekonaniom popularne srebrzyki nie stwarzają zagrożenia dla zdrowia człowieka. W porównaniu do karaluchów, prusaków, szczurów, myszy czy pluskiew domowych nie przenoszą groźnych chorób. Jak sama nazwa wskazuje, rybki cukrowe żywią się produktami, które w swoim składzie zawierają skrobię i inne polisacharydy (np. cukry i słodycze), resztkami żywności, martwymi owadami, a także grzybami i pleśnią. Oprócz tego srebrzyki chętnie zajadają się również klejem organicznym i papierem, co może przyczynić się do powstawania wielu zniszczeń w domu. W szczególności dotyczy to nisko położonych produktów papierowych oraz tapet. 

Rybiki cukrowe w domu – dlaczego się pojawiają?

Choć wydawać by się mogło, że srebrzyki podobnie jak inne insekty pojawiają się głównie w starych blokach oraz pomieszczeniach, w których panuje brud i bałagan, to nierzadko te charakterystyczne małe owady można spotkać również w nowym budownictwie i czystych lokalach. O czym już wspominaliśmy, rybiki pochodzą z tropików, dlatego też najczęściej zasiedlają ciepłe i wilgotne miejsca takie jak łazienki, kuchnie czy spiżarnie. Srebrzyki są aktywne nocy, za dnia natomiast ukrywają się w szczelinach pomiędzy płytkami łazienkowymi, odpływach i rurach, a niekiedy nawet i pod wykładziną.

Pomimo tego, że szkody wyrządzone przez rybiki cukrowe są zazwyczaj znikome, to ich obecność w miejscu zamieszkania bez wątpienia negatywnie wpływa na poczucie komfortu domowników. Niestety pozbycie się srebrzyków z domu nie należy do najłatwiejszych zadań. Owady te żerują wyłącznie nocy, są zwinne, a dodatkowo bardzo szybko się rozmnażają.

Jak zatem w prosty sposób pozbyć się rybików cukrowych?

Zadbaj o czystość w swoim domu na przekór srebrzykom

Jeśli zależy nam na tym, by walka z rybikami była skuteczna i efektywna, to rozpocząć ją powinniśmy od przeprowadzenia gruntownych porządków w łazience i kuchni. Wnętrza należy dokładnie i starannie wysprzątać, celem usunięcia brudu, kurzu, pleśni, resztek żywności zalegających na powierzchni oraz innych zabrudzeń. Robiąc porządki w kuchennych szafkach lub spiżarce, warto zadbać o to, by wszystkie sypkie produkty takie jak cukier, mąka, kasza czy ryż znalazły się w szczelnie zamkniętych pojemnikach. Niezwykle istotne jest sprzątanie po każdym przygotowywanym posiłku – zalegające na podłodze i blatach okruchy sprzyjają pojawianiu się rybików cukrowych w domu.

Jak zniechęcić rybiki cukrowe do zagnieżdżania się?

O czym już niejednokrotnie wspominaliśmy, rybiki cukrowe rozmnażają się w środowisku wilgotnym i ciepłym. Dlatego też w pierwszej kolejności należy zadbać o utrzymanie odpowiedniego poziomu wilgotności powietrza w mieszkaniu, a w szczególności w łazience. Jak to zrobić? Przede wszystkim należy pamiętać o dokładnym wywietrzeniu pomieszczenia po każdej kąpieli i praniu. Co jest niezwykle istotne, pod żadnym pozorem nie wolno pozostawiać rozlanej wody na płytkach. Wilgotne fugi oraz inne zakamarki sprzyjają rozwojowi pleśni i grzybów, które stanowią pożywienie dla rybików cukrowych. W zależności od stopnia natężenia problemu praktycznym rozwiązaniem jest zastosowanie profesjonalnych pochłaniaczy wilgoci. W miejscach szczególnie narażonych na zawilgocenie można umieścić woreczki wypełnione węglem drzewnym lub solą, które bez najmniejszego problemu poradzą sobie z usunięciem wilgoci.

Stare, odklejające się tapety, dziurawe rury i nieszczelne odpływy to kolejna przyczyna pojawiania się srebrzyków w domu. Tego rodzaju defekty estetyczne wnętrz oraz drobne usterki ułatwiają tym owadom przedostawanie się do wnętrza pomieszczenia. Co więcej, stwarzają im one niezwykle komfortowe warunki do życia i rozmnażania się. Dlatego też, zanim przystąpimy do użycia profesjonalnych środków zwalczających te owady, to wcześniej należy przeprowadzić wszystkie konieczne prace naprawcze.  W tym wypadku warto, jest zacząć od dokładnego zaklejenia szczelin zlokalizowanych w wokół odpływów oraz w fugach. To właśnie w tych miejscach samice srebrzyków najczęściej składają jaja.

Zwalczanie srebrzyków domowymi sposobami

O ile niewielka ilość sporadycznie pojawiających się rybików cukrowych nie powinna być powodem do niepokoju, to w przypadku, kiedy liczba nieproszonych gości z dnia na dzień się powiększa, należy natychmiast przystąpić do działania. Zanim jednak sięgniemy po profesjonalny środek owadobójczy, na początku warto skorzystać z ekologicznych metod zwalczania rybików. 

Miejsca, w których zazwyczaj pojawiają się srebrzyki, można spryskać samodzielnie przygotowanym preparatem bazującym na wodzie oraz mieszance dwóch naturalnych olejków eterycznych – cytronelowego bądź lawendowego (lub opcjonalnie soku z cytryny). Więcej nt. olejków eterycznych w dezynsekcji znajdziesz w naszym artykule tutaj. Oprócz tego, że preparat ten będzie skutecznie odstraszał rybiki, to dodatkowo zadba o przyjemny zapach w pomieszczeniu.

Srebrzyki nie znoszą intensywnych i mocnych aromatów. Biorąc pod uwagę ten fakt, możemy stworzyć wyjątkową kompozycję zapachową np. cynamonowo-rozmarynową – miłą dla ludzkiego nosa i jednocześnie nieprzyjemną dla insektów.

Innym domowym sposobem na srebrzyki jest wymieszanie niewielkiej ilości cukru z kwasem borowym lub boraksem, w proporcji 1:2. Tak przygotowaną mieszankę należy rozłożyć we wszystkich zakamarkach, w których najczęściej pojawiają się rybiki np. pomiędzy fugami przyściennymi. Świetnym rozwiązaniem jest wyłożenie mieszanki na tekturę posmarowaną miodem, która będzie pewnego rodzaju słodkim wabikiem na te maleńkie, srebrzyste owady. 

Profesjonalne preparaty na insekty

W sytuacji, kiedy domowe sposoby zawodzą, wówczas warto rozważyć możliwość skorzystania ze specjalistycznych środków chemicznych. Oprócz tradycyjnych sprayów na polskim rynku dostępne są także specjalistyczne pudełeczka, których zadaniem jest zbawienie rybików cukrowych do środka i zatrzymanie ich tam. Poszukując odpowiedniego preparatu na insekty, najlepiej jest wybrać produkt gotowy do użycia, którego formuła oparta jest na roztworze wodnym. Tego typu środki zazwyczaj nie posiadają charakterystycznego, drażniącego zapachu, a dodatkowo także o wiele dłużej utrzymują się na powierzchni, co z kolei znacznie zwiększa ich skuteczność.

Podsumowanie dotyczące zwalczania rybików cukrowych

Podsumowując, wbrew temu, co mogłoby nam się wydawać, rybiki cukrowe są mało szkodliwymi owadami. Jak już wiesz, istnieje wiele bezpiecznych i ekologicznych sposobów na zwalczanie srebrzyków. Niemniej jednak najlepszym rozwiązaniem w tym przypadku jest profilaktyka. Zachowanie higienicznej czystości w łazience i kuchni, systematyczne wykonywanie drobnych napraw oraz utrzymanie odpowiedniego poziomu wilgotności powietrza we wnętrzach, pozwoli uniknąć problemu z tymi insektami.

Jeśli domowe metody okazują się nieskuteczne lub zwyczajnie nie masz ochoty na samodzielne pozbywanie się rybików cukrowych, to najlepiej zasięgnąć pomocy naszego specjalisty. Nasza firma oferuje sprawdzone, szybkie, a przede wszystkim skutecznie sposoby na pozbycie się tych nieproszonych gości jakimi są rybiki cukrowe w Warszawie i okolicach!

Zapraszam do kontaktu pod nr +48 733-788-282 w godzinach 8:00 – 20:00 w tygodniu. Nasz konsultant, Marcin chętnie pomoże dograć szczegóły.

mgr Bartosz Szymański